Osteoid osteoma tedavisinde bilgisayarli tomografi kilavuzluğunda radyofrekans ablasyon
Computerized tomography guided radiofrequency ablation in the treatment of osteoid osteoma
  1. Tez No: 248139
  2. Yazar: MEHMET LEVEND GÜNSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVRİM AKINCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Osteoid osteoma soliter, benign kemik tümörüdür. Girişimsel radyoloji bölümü tarafından bilgisayarlı tomografi (BT) kılavuzluğunda radyofrekans ablasyon (RFA) tedavisi uygulanan, yaşları 2 ile 32 arasında (ortalama 16) değişen, 17 `si erkek (%60.7), 11 `i kadın (%39.3) toplam 28 osteoid osteoma olgusunun işlem öncesi, işlem ve işlem sonrası kayıt altına alınmış olan klinik ve radyolojik bulguları retrospektif olarak değerlendirildi. Hastaların tümünde ortak klinik bulgu geceleri şiddeti artan, nonsteroidal antiinflamatuvar ilaçlara (NSAİİ) yanıt veren ağrıydı. Lezyonlar femur (n=19), tibia (n=5), humerus (n=1), asetabulum (n=1), vertebra (n=1) ve talus (n=1) yerleşimli idi. Tüm işlemler bilgisayarlı tomografi ünitesinde ve i.v sedasyon altında gerçekleştirildi. Teknik başarı oranı %100 `dü. İşleme bağlı mortalite ya da morbidite görülmedi. İşlem sonrası hastalar ortalama bir gece ortopedi servisinde izlenip taburcu edildiler. 28 olgu için ortalama takip süresi 27.9 ay olarak belirlendi (6-55 ay). Takipte 26 hastanın ağrısı tamamen ortadan kalktı. Klinik başarı oranı %92.8 olarak saptandı. Bir olguda rekürrens gelişti. Rekürren lezyona 2. seans RFA uygulanarak klinik başarı sağlandı. Bir olguda ise teknik olarak başarılı işleme rağmen hastanın semptomları sebat etti ve cerrahi tedavi uygulandı. Bu olgu klinik başarısızlık olarak değerlendirildi. Osteoid osteoma tedavisinde BT kılavuzluğunda RFA, geleneksel cerrahi yöntemlerle kıyaslandığında; teknik ve klinik başarı oranlarının yüksek oluşu, hastanede kalış süresinin kısa oluşu, majör ve minör komplikasyon oranlarının düşük oluşu nedeniyle öncelikle tercih edilmesi gereken tedavi yöntemidir.
Özet (Çeviri)
Osteoid osteoma is benign, solitary bone tumor. The cilinical and radiologic records of 28 patients (17 male patients and 11 female patients; age range 2-32 years; mean age , 16 years) who underwent computerized tomography (CT) guided radiofrequency ablation (RFA) theraphy for osteoid osteoma in interventional radiology unit were retrospectively evaluated. Pain worsening at night and relieving with nonsteroidal anti-inflammatory drugs was common clinical symptom among the patients. Lesions were located in femur (n=19), tibia (n=5), humerus (n=1), acetabulum (n=1), vertebra (n=1) and talar bone (n=1). All processes were performed in computerized tomography unit under conscious sedation. Technical success rate was 100% (n=28). There were no procedure releated morbidity or mortality. Patients were discharged after 24 hours orthopedic ward monitorization following procedure. Mean follow-up period for 28 patients were 27.9 months (between 6 and 55 months). In follow-up period, symptoms of 26 patients were completely relieved. Clinical success rate was 92.8%. Syptoms of one patient recurred after six months following procedure and underwent clinically successful second RFA procedure. One patient despite technically successful procedure with prolonged symptoms underwent surgical procedure. With minimum tissue exposure, higher technical and clinical success rates, short hospitalization and rehabilitation periods, low minor and major complication rates, CT guided RFA can be the choice of treatment for osteoid ostemas.