Biyoteknoloji ürünü olan büyüme hormonu, insülin ve estradiolün farmasötik preparatlarda, insan ve tavşan plazmalarında farklı analitik yöntemler ile miktar analizi
Quantitative analysis of biotechnological product such as growth hormone, insulin and estradiol in pharmaceutical preparations, human and rabbit plasmas with different analytical methods
  1. Tez No: 248141
  2. Yazar: BİLAL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YÜCEL KADIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 191
Özet
Biyoteknoloji Ürünü Olan Büyüme Hormonu, İnsülin ve Estradiolün Farmasötik Preparatlarda, İnsan ve Tavşan Plazmalarında Farklı Analitik Yöntemler ile Miktar AnaliziHormonlar, vücudun belli bölgelerinde sentezlenerek organizmanın fonksiyonlarını başlatan ya da düzenleyen kimyasal maddelerdir. İnsülin peptit, büyüme hormonu protein ve estradiol steroid yapılı hormondur.Büyüme hormonu yetersizliğinden kaynaklanan cüceliğin tedavisinde büyüme hormonu, şeker hastalığı tedavisinde insülin ve estrojenik hormon tedavisi gerektiren durumda da estradiol ilaç olarak kullanılmaktadır.Bu çalışmada, büyüme hormonu için hem farmasötik preparatlarda hem de plazmada miktar analizi için UV-Görünür Bölge, Birinci-Türev Spektrofotometri, Spektroflorometri ve HPLC-UV yöntemi, insülin için UV-Görünür Bölge, Birinci- ve İkinci-Türev Spektrofotometri ve HPLC-DAD yöntemi, estradiol için ise UV-Görünür Bölge, Birinci- ve İkinci-Türev Spektrofotometri, Spektroflorometri, HPLC-FLD ve GC-FID yöntemleri geliştirildi ve geçerlilik testleri (validasyonları) yapıldı.Ayrıca Actrapid ilacını kullanan gönüllü şeker hastalarının (Tip 1) plazmasında insülin ve Humatrope, Actrapid ve Estrofem ilaçları verilen tavşanların plazmasında büyüme hormonu, insülin ve estradiol miktar analizleri yapıldı. Analizler sonrasında tavşan plazmasında bu etken maddelerin, insan plazmasında ise insülinin maksimum derişim (Cmax), eğri altındaki alan (AUC), maksimum zaman (tmax), yarı ömür (t1/2) ve klerens (CL) farmakokinetik parametreleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
Quantitative analysis of biotechnological product such as growth hormone, insulin and estradiol in pharmaceutical preparations, human and rabbit plasmas with different analytical methodsHormones are chemical substances which are synthesized by the certain parts of the body which start or organize the function of organism. Insulin is a peptide, growth hormone is a protein and estradiol is a steroid structured hormone.Growth hormone is used in dwarf therapy which is caused by growth hormone deficiency, insulin is used in diabetes mellitus therapy, and estradiol is used in the cases in which estrogenic hormone therapy is required.In this study, all quantitative analysis were carried out on the pharmaceutical preparations and the plasma. Analysis methods developed and validation tests carried out; for growth hormone are UV-Visible Spectrophotometry, First-Derivative Spectrophotometry, Spectrofluorometry and HPLC-UV; for insulin are UV-Visible Spectrophotometry, First- and Second-Derivative Spectrophotometry and HPLC-DAD; for estradiol are UV-Visible Spectrophotometry, First- and Second-Derivative Spectrophotometry, Spectrofluorometry, HPLC-FLD and GC-FID.In addition, quantitative analysis were carried out for insulin in the plasma of volunteered diabetes patients (Type 1) using Actrapid and quantitative analysis were carried out for growth hormone, insulin and estradiol in the plasma of rabbits given Humatrope, Actrapid and Estrofem. Following the analysis, pharmacokinetics parameters were determined such as maximum concentration (Cmax), area under curve (AUC), maximum time (tmax), half life (t1/2) and clearance (CL) are studied for insulin in human plasma and for growth hormone, insulin and estradiol in rabbit plasma.