Donma çözme embryo transferi ile elde edilen gebeliklerin obstetrik ve perinatal sonuçları
Obstetric and perinatal outcome of pregnancies after transfer of frozen thawed embryos
  1. Tez No: 248160
  2. Yazar: ZEHRA YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN YARALI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Embryo dondurma işlemi yardımcı üreme teknikleri (YÜT) ile tedavide birçok avantaj sağlamaktadır. Ovulasyon indüksiyonu ve oosit toplama işlemine gerek kalmadan hastaya gebelik şansı verilmekte, çoğul gebelikleri azaltırken kümulatif gebelik oranlarını artırmaktadır. Tüm bu avantajlar embryo dondurma işlemini YÜT'nin önemli bir parçası haline getirmiştir. Bu çalışmada donma çözme embryo transfer sikluslarının (n=236) sonuçları değerlendirildi, kontrol grubu olan taze embryo transfer sikluslarının (n=656) sonuçları ile karşılaştırıldı. Kontrol grubu bayan yaşı, vücut kitle indeksi ve embryo transfer tarihi benzer olan hasta grubundan seçildi. Donma çözme embryo transferi ile elde edilen gebeliklerin (n=67) obstetrik ve perinatal sonuçları, taze embryo transferi ile elde edilen gebeliklerle (n=295) ve spontan yolla elde edilen gebeliklerin (n=1000) obsterik ve perinatal sonuçları ile karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
Embryo cryopreservation offers several advantages in assisted reproductive technology (ART) programmes. It provides a chance of pregnancy without ovarian stimulation and oocyte retrieval and also increases cumulative pregnancy rate while decreasing multiple pregnancy. All these advantages make embryo cryopreservation an essential part of ART programmes. This study evaluates the outcome of frozen-thawed embryo transfer cycles (n=236) and compare with a control group of the fresh embryo transfer cycles (n=656). The contol group is matched according to maternal age, body mass index and date of embryo transfer.The obsteric and perinatal outcome of pregnancies obtained after transfer of cryopreserved embryos (n=67) is also compared with pregnancies obtained after fresh embryo transfer (n=295) and with spontaneous pregnacies (n=1000).