İn vitro fertilizasyon (İVF) ile elde edilen gebelikler ile spontan gebeliklerin fetal kardiyak fonksiyonlar açısından karşılaştırılması
Comparison of fetal cardiac functions in pregnancies achieved through In Vitro fertilization (IVF) and spontaneous pregnancies
- Tez No: 939636
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR DEREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu tez çalışmasında, in vitro fertilizasyon (İVF) ile elde edilen gebelikler ile spontan gebeliklerin fetal kardiyak fonksiyonlar açısından karşılaştırılması amaçlanmıştır. Ağustos 2024 – Aralık 2024 tarihleri arasında Hacettepe Üniversitesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda gerçekleştirilen çalışmaya, gebelik haftası 18-24 hafta arasında olan 132 hasta dahil edilmiştir. Bunların 30'u İVF, 102'si spontan gebelik olup, İVF grubundaki 27 hastaya donma-çözme embriyo transferi (DET), 3 hastaya ise taze embriyo transferi uygulanmıştır. Donma-çözme protokolleri içerisinde 9 hastaya hormon replasman tedavisi (HRT), 8 hastaya doğal siklus (2'si G-DS, 6'sı M-DS), 7 hastaya hafif ovaryan stimülasyon (m-OS) ve 1 hastaya değiştirilmiş doğal döngü protokolü uygulanmıştır. Yapılan analizlerde, İVF grubunda gravida sayısı (2.1 ± 1.2), kontrol grubunda ise (2.8 ± 1.3) olarak hesaplanmış olup, bu fark istatistiksel olarak anlamlıdır (p=0.006). Benzer şekilde, İVF grubunda parite oranı (0.9 ± 0.5), kontrol grubunda ise (1.2 ± 0.6) olarak bulunmuş ve aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı tespit edilmiştir (p=0.011). Bu sonuçlar, İVF ile gebe kalan kadınların, spontan gebelik yaşayan kadınlara kıyasla daha düşük gebelik ve doğum geçmişine sahip olduğunu göstermektedir. Gebelik haftası açısından bakıldığında İVF grubunda 21.00 [20.25, 23.00] hafta, kontrol grubunda ise 22.00 [20.00, 23.00] hafta olarak hesaplanmıştır. Anne yaşı açısından değerlendirildiğinde, İVF grubunda ortalama anne yaşı 33.5 ± 4.2 yıl, kontrol grubunda ise 30.8 ± 3.9 yıl olarak hesaplanmış olup, bu fark istatistiksel olarak anlamlıdır (p=0.008). Ayrıca, abdominal çevre (AC) persentil değeri İVF grubunda belirgin şekilde daha yüksek bulunmuştur (p=0.011). Fetal kardiyak fonksiyonlar açısından değerlendirildiğinde, mitral kapak e süresi İVF grubunda (112.5 ± 10.3 ms), kontrol grubunda (105.8 ± 9.6 ms) olarak ölçülmüş olup, bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0.006). Benzer şekilde, mitral kapak a hızı İVF grubunda (42.8 ± 6.1 cm/s), kontrol grubunda (38.9 ± 5.8 cm/s) olarak hesaplanmış ve bu fark da istatistiksel olarak anlamlı tespit edilmiştir (p=0.006). Mitral kapak E/A oranı açısından İVF ve kontrol grubu arasında anlamlı bir fark bulunmamıştır (p = 0.205). Ancak, triküspit kapak E/A oranı İVF v grubunda 0.65 ± 0.10, kontrol grubunda 0.60 ± 0.07 olarak ölçülmüş olup, bu fark istatistiksel olarak anlamlıdır (p = 0.016). Bu bulgu, İVF gebeliklerinde fetal diyastolik fonksiyonların farklılaşabileceğini düşündürmektedir Ancak miyokardiyal performans indeksi (MPI) açısından gruplar arasında anlamlı bir fark tespit edilmemiştir (p>0.05). Donma-çözme transfer protokolleri arasında fetal kardiyak fonksiyonlar açısından belirgin farklılıklar analiz edilmiş olup, bu protokollerin fetal gelişim üzerindeki etkilerinin daha detaylı incelenmesi gerektiği görülmüştür. Ayrıca, sol ve sağ ventrikül E/A oranı, mitral ve triküspit kapak akımları ile MPI ölçümleri açısından farklı transfer protokollerinin etkisinin değerlendirildiği analizlerde belirgin bir eğilim gözlemlenmekle birlikte, istatistiksel anlamlılık değişkenlik göstermiştir. Sonuç olarak, bazal gebelik parametreleri açısından İVF gebeliklerinde bazı farklılıklar gözlemlenirken, fetal kardiyak fonksiyonlar açısından spesifik parametrelerde istatistiksel olarak anlamlı değişiklikler tespit edilmiştir. Bu sonuçlar, İVF ile elde edilen gebeliklerde fetal kardiyak fonksiyonların daha detaylı değerlendirilmesini gerektiren önemli bulgular sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to compare fetal cardiac functions between pregnancies achieved through in vitro fertilization (IVF) and spontaneous pregnancies. The study was conducted at the Department of Obstetrics and Gynecology, Hacettepe University Hospital, between August 2024 and December 2024. A total of 132 pregnant women with a gestational age of 18–24 weeks were included in the study. Among them, 30 were in the IVF group and 102 in the spontaneous pregnancy group. In the IVF group, 27 patients underwent frozen-thawed embryo transfer (FET), while 3 patients underwent fresh embryo transfer. Within the frozen-thawed transfer protocols, 9 patients received hormone replacement therapy (HRT), 8 patients underwent a natural cycle (2 with G-NC and 6 with M-NC), 7 patients underwent mild ovarian stimulation (m-OS), and 1 patient followed a modified natural cycle protocol. In the analysis, the gravida count was calculated as (2.1 ± 1.2) in the IVF group and (2.8 ± 1.3) in the control group, with a statistically significant difference (p=0.006). Similarly, the parity rate was (0.9 ± 0.5) in the IVF group and (1.2 ± 0.6) in the control group, with a statistically significant difference (p=0.011). These results indicate that women who conceive through IVF have a lower pregnancy and birth history compared to those with spontaneous pregnancies. Regarding gestational age, the IVF group had a median gestational age of 21.00 [20.25, 23.00] weeks, while the control group had 22.00 [20.00, 23.00] weeks (Table 1). In terms of maternal age, the average maternal age in the IVF group was 33.5 ± 4.2 years, whereas it was 30.8 ± 3.9 years in the control group, showing a statistically significant difference (p=0.008). Additionally, the abdominal circumference (AC) percentile was significantly higher in the IVF group (p=0.011).When fetal cardiac functions were evaluated, mitral valve e duration was (112.5 ± 10.3 ms) in the IVF group and (105.8 ± 9.6 ms) in the control group, with a statistically significant difference (p=0.006). Similarly, mitral valve a velocity was (42.8 ± 6.1 cm/s) in the IVF group and (38.9 ± 5.8 cm/s) in the control group, also showing a statistically significant difference (p=0.006). The mitral valve E/A ratio did vii not differ significantly between the IVF and control groups (p=0.205). However, the tricuspid valve E/A ratio was 0.65 ± 0.10 in the IVF group and 0.60 ± 0.07 in the control group, and this difference was statistically significant (p=0.016). This finding suggests that fetal diastolic functions may differ in IVF pregnancies.However, no significant difference was found between the groups in terms of the myocardial performance index (MPI) (p>0.05). Significant differences in fetal cardiac functions were observed between different frozen-thawed embryo transfer protocols, indicating the need for further detailed investigation of their impact on fetal development. Additionally, while an apparent trend was observed in the effect of different transfer protocols on left and right ventricular E/A ratios, mitral and tricuspid valve flows, and MPI measurements, statistical significance varied.In conclusion, while some differences were observed in baseline pregnancy parameters in IVF pregnancies, statistically significant changes were found in specific fetal cardiac function parameters. These findings highlight the importance of a more detailed evaluation of fetal cardiac functions in pregnancies achieved through IVF.