Sjögren Sendromunun klinik, biyokimyasal özellikleri ve keratokonjuktivitis sikka'dan farklılıkları
Clinical and biochemical characteristics of sjögren syndrome and differences between Sjögren Syndrome and keratoconjunctivitis sicca
- Tez No: 248159
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT KİRAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Romatoloji, Rheumatology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu çalışmada primer Sjögren sendromu (SS) olan hastaların klinik, biyokimyasal özellikleri sadece kuru gözü olan, sekonder Sjögren sendromu olan ve farklılaşmamış hastalığı olan hastalarla karşılaştırılması amaçlanmıştır.Ağustos 2009-Ocak 2010 tarihleri arasında başvuran SS ve kuru göz hastaları çalışmaya alındı. Primer SS tanı kriterlerini tam doldurmayan hastalar farklılaşmamış gurup olarak tanımlandı. Hastaların demografik verileri, laboratuvar özellikleri (kan sayımı, karaciğer fonksiyon testleri, ANA, ENA, romatoid faktör, akut faz reaktanları, komplemanlar, tiroid otoantikorları ve otoimmun hepatik belirteçler), Schirmer testi ve eşlik eden sistemik bulguları kaydedildi. Tükürük bezi biyopsileri Chisolm Mason sınıflamasına göre grade?3 anlamlı kabul edildi. Ağız, göz kuruluğu ve yorgunluk derecesi visüel analog skala (VAS) 0-100 mm ile sorgulandı. Ayrıca ağız ve göz kuruluğu likert skalasıyla hafif, orta, ağır ve ciddi olarak değerlendirildi.Primer SS olan 87, sekonder SS olan 25, kuru gözü olan 27 ve farklılaşmamış gurupta olan 44 hastanın ortalama tanı konulma yaşları sırası ile 45±13, 43±14, 44±11 ve 45±11 yıldı (p>0,05). Primer SS hastalarının %95'i kadındı. Primer SS `in %70,1'inde Schirmer testi pozitifti. ANA ? 1/160 pozitifliği %72,4, Anti-Ro %62,5, Anti-La %34,1, RF > 40 IU/ml %54, C3 ve C4 düşüklüğü %8,0 ve %25,3 idi. Grade?3 biyopsi oranı %71,2 hastada saptandı. Primer SS'in %80,5'inde yorgunluk, %74,1'inde artralji, %14,1'inde Raynaud fenomeni, %12,9'unda artrit saptandı. Primer SS hastalarının %11,4'ünde otoimmun tiroidit, %7,2'sinde akciğer, %4,6'sında karaciğer, %2,4'ünde nörolojik tutulum vardı, %1,2'sinde vaskülit saptandı. Primer SS ve kuru göz hastaları arasında ağız VAS [ 53±22 vs 21±25 mm (p0,05) ].
Özet (Çeviri)
In this study we aimed to compare clinical, biochemical characteristics of primary Sjögren syndrome (SS) patients with that of keratoconjunctivitis sicca, secondary Sjögren syndrome and undifferentiated disease.Patients with SS and keratoconjuctivitis sicca who applied in between August 2009-January 2010 were included in this study. Patients who did not meet the Primary SS criteria fully were defined as undifferentiated group. Demographic characteristics, laboratory results (blood count, liver function tests, ANA, ENA, rheumatoid factor, acute phase reactants, complements, thyroid autoantibodies and autoimmune hepatit markers), Schrimer test and associated systemic signs were recorded. According to Chisolm Manson classification grade?3 salivary gland biopsies were considered as significant. Mouth and eye dryness and fatigue degree were examined using 0-100 mm visual analog scale. Also mouth and eye dryness were evaluated as mild, moderate, severe and critical according to Likert scale.Average diagnosis age for 87 Primary SS, 25 secondary SS, 27 keratoconjunctivitis sicca and 44 undifferentiated patients were 45±13, 43±14, 44±11 and 45±11 years (p>0,05), accordingly. 95% of Primary SS patients were women. Schirmer test was positive in 70.1% of Primary SS patients. ? 1/160 ANA positiveness was 72,4%, Anti-Ro was 62,5%, Anti-La was 34,1%, > 40 IU/ml RF was 54% and low C3 ve C4 levels were 8,0% and 25,3% accordingly. Grade?3 biopsy rate was 71,2%. 80,5% of Primary SS patients had fatigue, 74,1% had arthralgia, 14,1% had Raynaud phenomenon, 12,9% had artritis. 11.4% of Primary SS patients had autoimmune thyroiditis, in 7,2% of them there was lung, in 4.6% of them there was liver and 2.4% of them there was a neurological involvement, vasculitis was detected in 1.2% of them. Between Primary SS and keratoconjuctivitis sicca patients there was a difference in mouth VAS [ 53±22 vs 21±25 mm (p0,05) ].