Safen ven yetmezliğinde 810 NM, 980 NM VE 1470 NM lazer ile endovenöz lazer ablasyon tedavisi; erken ve orta dönem sonuçlar
Endovenous laser ablation of superficial venous insufficiency with 810 NM, 980 NM AND 1470 NMlaser; early and midterm results
  1. Tez No: 248176
  2. Yazar: FEİZA SOUTTSOGLOU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BARBAROS ÇİL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Alt ekstremite safen ven yetmezliği toplumda sık görülen, variköz venlerin eşlik ettiği, tedavi edilmediğinde fasiokütanöz hasara neden olabilen ciddi bir hastalıktır. Son yıllarda bu hastalığın tedavisinde, konvansiyonel cerrahi yaklaşıma ciddi bir alternatif oluşturan endovenöz lazer ablasyon tekniği, minimal invaziv olması ve başarılı sonuçlar vermesi nedeniyle önem kazanmıştır. Çeşitli merkezlerde yapılan çalışmalarda, endovenöz lazer ablasyon tedavisinin minimal invaziv olmasının yanısıra güvenli, efektif, kolay uygulanabilir ve hasta açısından konforlu ve tercih edilen bir tedavi yöntemi olduğu gösterilmiştir. Bu çalışmada safen venin trunkal yetmezliğine bağlı oluşan safen ven reflüsünün 810 nm, 980 nm ve 1470 nm endovenöz lazer ile tedavisi ve erken ve orta dönem sonuçlarını değerlendirdik. Safen ven yetmezliği olan toplam 78 hastadan (104 bacak), 27'sine (36 bacak) 810 nm ile, 26'sına (36 bacak) 980 nm ile ve 25'ine (32 bacak) 1470 nm dalga boyunda endovenöz lazer tedavisi uygulandı. Bu hastalar tedavi sonrası 1.hafta, 1, 3, 6, 9. aylarda ve 1. yılda Doppler ultrasonografi ile takip edildi. Ortalama takip süresi 10 aydı (aralık: 1 hafta - 39 ay). Teknik başarı oranı %100 olup, ortalama takip süresince EVLA yapılan 104 bacaktan 14'ünde (%13) rekanalizasyon izlendi. Rekanalizasyon izlenen 14 bacaktan 10'una 2. seans, 1'ine 3. seans EVLA işlemi yapıldı. Minör komplikasyon olarak 1 hastada ablate edilen safen ven trasesinde ciltte bül, 2 hastada ise pake trombozuna bağlı tromboflebit izlendi (%5). Majör komplikasyon izlenmedi. Sonuç olarak endovenöz lazer, safen ven yetmezliğinde, kolay uygulanabilir, etkin, komplikasyon oranı düşük bir tedavi yöntemidir.
Özet (Çeviri)
Lower extremity saphenous vein insufficiency is a serious and common desease associated with varicose veins, which if untreated may progress to severe venous ulcerations. Recently minimally invasive treatment techniques like endovenous laser ablation treatment have gained serious attention comparing to conventional surgical approach, due to being less invasive with successfull results. Studies made in several centers show that endovenous laser ablation treatment is not only minimal invasive but it is also safe, effective, easy to perform and preferred teartment alternative by the patients. In this study we evaluated the early and midterm results of endovenous laser ablation treatment of superficial venous insufficiency with 810 nm, 980 nm and 1470 nm diode laser. 78 patients (104 limbs) underwent EVLA treatment. 27 patients (36 limbs) were treated with 810 nm, 26 patients (36 limbs) were treated with 980 nm and 25 patients (32 limbs) were treated with 1470 nm wavelength diode laser. Patients were evaluated at 1. week, 1, 3, 6, 9. month and 1 year period with Duplex ultrasound examination. Mean follow-up time was 10 months (range: 1 week - 39 months). Although the technical success rate was %100, in 14 (%13) of the 104 limbs recanalization was observed. 10 of the 14 limbs with recanalization, underwent second session and, 1 limb underwent third session of EVLA treatment. As minor complication, in 1 patient developed bullous skin lesion on the teatment site and in 2 patients phlebitis due to vein thrombosis was observed (%5). No major complications occured. In conclusion, EVLA treatment in saphenous vein insufficiency is an effective, easy to perform treatment with low ratio of complications.