Kas iskelet sistemi belirtileriyle başvuran çocuk ve adolesan hastaların değerlendirilmesi
Assesment of pediatric and adolescent patients presenting with musculoskeletal symptoms
  1. Tez No: 248177
  2. Yazar: ÖZLEM CAVKAYTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSEV KALE, PROF. DR. SEZA ÖZEN, DOÇ. DR. ALİ DÜZOVA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın amaçları, kas ve iskelet sistemi ile ilgili şikayetlerle ilk kez başvuran hastaların demografik özelliklerini belirlemek, başvuru şikayetlerini inceleyerek bu yakınmalara neden olan hastalıkları belirlemek, konulan tanılar ile (örn. romatizmal hastalıklar, kanser, enfeksiyöz hastalıklar) başvuru anındaki belirtiler, fizik muayene bulguları ve laboratuvar bulguları arasındaki ilişkiyi araştırmak, elde edilen veriler ile diğer ülke verilerini karşılaştırmak idi.Çalışmaya hastanemizin Çocuk Acil Ünitesi, Genel Çocuk Polikliniği, Adolesan Ünitesi ve Çocuk Nefroloji-Romatoloji Ünitesi'ne Aralık 2007-Mart 2008 ve Temmuz-Ağustos 2008 aylarında toplam altı ay süresinde kas iskelet sistemine ait ağrı, kızarıklık ve şişlik şikayetlerinden en az biriyle ilk kez başvuran tüm hastalar (1603 hasta) alındı, hastalar `akut travma' nedeni ile başvuran ve `akut travma dışı' nedenle başvuran olmak üzere iki gruba ayrıldı. Akut travma dışı grubundaki hastalar aldıkları tanılara göre enflamatuar olmayan nedenler, romatizmal hastalıklar, enfeksiyon ilişkili nedenler ve malignite olmak üzere dört gruba ayrıldı.`Akut travma ' tanısı kas ve iskelet sistemi şikayetine neden olan tanılar arasında en yüksek orana sahipti (%74). `Akut travma dışı' grubunda en sık konulan tanı `kas iskelet sistemine ait enflamatuar olmayan ağrı durumu' idi. Tanı gruplarının oranı enflamatuar olmayan nedenler (%42.2), romatizmal hastalıklar (%31.0), enfeksiyon ilişkili nedenler (%21.6), malignite (%2.4) idi. Hastaların %2.8'ine (12 hasta) tanı konulamadı. Belirtilen özellikler yönünden tanı grupları arasındaki farklılıklar istatiksel olarak anlamlı bulundu. 0-6 yaş grubunda enfeksiyon ilişkili nedenlerin oranı enflamatuar olmayan nedenlere göre daha yüksekti. 12 yaş üzeri grupta ise romatizmal hastalıkların oranı enflamatuar olmayan nedenler ve enfeksiyon ilişkili nedenlere göre daha yüksekti. Malignite ve enfeksiyon ilişkili nedenler gruplarının şikayet süreleri romatizmal hastalıklar ve enflamatuar olmayan nedenler gruplarına göre daha düşük bulundu. Enflamatuar olmayan nedenler grubundaki eklem tutulumu, aksama ve büyük eklem tutulumu oranı diğer gruplara göre daha düşük bulundu. Romatizmal hastalıklar grubunda küçük eklem tutulumu oranı enflamatuar olmayan nedenler ve enfeksiyon ilişkili nedenler gruplarından daha yüksek idi. Malignite grubundaki anemi oranı diğer üç gruba göre daha yüksek, romatizmal hastalıklar grubundaki anemi oranı da enflamatuar olmayan nedenler ve enfeksiyon ilişkili nedenlere göre daha yüksek bulundu. Malignite grubunda lökopeni oranı enflamatuar olmayan nedenler ve romatizmal hastalıklara göre daha yüksek bulundu. Malignite grubundaki trombositopeni oranı diğer üç gruptan yüksek bulundu. Romatizmal hastalıklar grubundaki trombositoz oranı enflamatuar olmayan nedenler ve enfeksiyon ilişkili nedenler gruplarındakinden daha yüksek bulundu. Ayrıca enfeksiyon ilişkili nedenler ve malignite grubundaki trombositoz oranı enflamatuar olmayan nedenler grubundan yüksekti. Romatizmal hastalıklar ve malignite grubunda enflamatuar olmayan nedenler ve enfeksiyon ilişkili nedenlere göre daha yüksek ESH değerleri mevcuttu. ESH düzeyi 60 mm/saat ve üzerinde yüksek, 60 mm/saat'in altında düşük olarak sınıflandırıldığında ise malignite grubundaki ESH yüksekliği oranı romatizmal hastalıklara göre fazlaydı (p=0.011). CRP düzeyi için ise diğer üç gruptaki CRP yüksekliği oranı enflamatuar olmayan nedenlere göre daha fazla idi. Sonuç olarak kas-iskelet sistemi şikayetiyle başvuran bir hastada yaş, şikayet süresi, eklem tutulumu ve aksama varlığı, büyük ve küçük eklem tutulumu, tam an sayımı, ESH ve CRP düzeyleri ayırıcı tanıda yol göstericidir
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to determine demogrophic properties and the diagnosis of children and adolescents presenting with musculoskeletal symptoms for the first time to our hospital and to assess the relation between signs, symptoms, laboratory findings and the diagnosis (e.g rheumatological diseases, infection related diseases, malignancy) and to compare the data with the other countries?.The study consisted of 1603 patients admitted to our pediatric emergency unit, pediatric outpatient clinic, adolescent unit and pediatric nephrology-rheumatology unit between December 2007-March 2008 and July-August 2008 with at least one of the musculoskeletal complaints such as pain, swelling and limited range of motion for the first time. Patients were divided into two groups, ?with acute trauma? and ?without acute trauma?. Patients without acute trauma were divided into four groups according to their diagnosis; noninflamatory causes, rheumatologic diseases, infection related causes and malignancy.Acute trauma was the most common musculoskeletal complaint among the study group with an incidence of %74. In patients without acute trauma, noninflamatory causes were the most common subgroup (%42.2) and the others were rheumatologic diseases (%31), infection related causes (%21.6) and malignancy (%2.4). The following differences among the subgroups in noninflammatory group were found statistically significant. In 0-6 age group, infection related causes were higher than noninflamatory causes. In >12 age group, rheumatologic causes were higher than noninflamatory and infection related causes. Complaint durations in the infection related causes and malignancy group were lower than noninflamatory and rheumatologic diseases group. In noninflamatory causes, joint involvement, limping and big joint involvement were lower than other groups. In the rheumatologic diseases group, small joint involvement were higher than other groups. Anemia was higher in malignancy group than the other groups, in rheumatologic diseases group anemia was higher than noninflamatory and infection related causes group. The ratio of leukopenia and thrombocytopenia were higher in the malignancy group than the other groups. Thrombocytosis was higher in the rheumatologic diseases group than the other groups. Also thrombocytosis in the infection related causes and malignancy group was higher than noninflamatory group. Erythrocyte sedimentation rates in rheumatologic diseases and malignancy group were higher than noninflamatory and infection related causes. When the ESRs of patients were classified as ?60 mm/hour and