Alt ekstremite yüzeyel venöz yetmezlik ve varislerin tedavisinde 980 nm ve 1470 nm lazer ile endovenöz lazer ablasyon tedavisi erken ve orta dönem sonuçları
The early and mi?d-term results of 980 nm and 1470 nm endovenous laser ablation treatment of superficial venous i?nsufficiency and varicose veins of the lower extremities
  1. Tez No: 329886
  2. Yazar: MURAT ARI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN BOZOĞLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ALT EKSTREMİTE YÜZEYEL VENÖZ YETMEZLİK VE VARİSLERİN TEDAVİSİNDE 980 NM VE 1470 NM LAZER İLE ENDOVENÖZ LAZER ABLASYON TEDAVİSİ ERKEN VE ORTA DÖNEM SONUÇLARININ DEĞERLENDİRİLMESİ Dr.Murat ARI Uzmanlık Tezi, Kalp ve Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Tez Yöneticisi: Yrd. Doc. Dr. Orhan BOZOĞLAN 2013 Alt ekstremite yüzeyel venöz yetmezlik toplumda sık görülen ve klinik semptomlara neden olan bir hastalıktır. Tedavi edilmediğinde şiddetli semptomlardan venöz ülserlere kadar geniş bir kliniğe sahiptir. Varislerin tedavisinde Endovenöz Lazer Ablasyon uygulaması (EVLA), son yıllarda klasik cerrahi yöntem olan vena safena magna stripping uygulamasına göre daha güvenli, verimli ve minimal invazif olduğu için daha populer hale gelmiştir. EVLA?nın uygulama prensibi damar lümeninin kollojen dokusunun lazer enerjisi ile termal hasara uğratılarak kapatılmasıdır. EVLA için çesitli dalga boyları kullanılmaktadır; bunlardan 810, 940 ve 980-nm en çok kullanılan dalga boylarıdır. 1000-nm den daha büyük olan dalga boyları, su tarafından daha iyi bir emilim gösterdigi için, laser ışığının damar dokusunda bulunan su molekulleri tarafından kuvvetli bir emilime ugrayabilecegi düsünüldügünde daha iyi sonuçlar verebilir. Bu çalışmada alt ekstremite yüzeyel venöz yetmezlik ve varislerin tedavisinde 980 nm ve 1470 nm lazer ile EVLA tedavisi erken ve orta dönem sonuçları değerlendirildi. Semptomatik safen ven yetmezliği tespit edilen 100 hasta çalışmaya dahil edildi. 50 hasta?ya 980 nm lazer ile 50 hasta?ya ise 1470 nm lazer ile EVLA işlemi uygulandı. Hastalara işlem öncesi tanı amaçlı yapılan doppler ultrasonografi incelemesinde tüm ekstremitelerde (%100) safeno femoral bileşke düzeyinde ve vena safena magna seyri boyunca,17 ekstremitede (%13,6) ise vena safena parva seyri boyunca da yetmezlik mevcut idi. Ekstremitelerin hiç birinde derin venlerde yetmezlik ve obstrüksiyon saptanmadı. İşlem öncesinde venöz hastalığın şiddetini belirlemek amacıyla Venöz Klinik Şiddet Skorlaması (VCSS) ve Vizüel Analog Skala (VAS) kullanıldı.Bu hastalar tedavi sonrası 1.hafta, 1.ay, 3. Ay ve 6. aylarda Doppler ultrasonografi ile takip edildi. Venöz Klinik Şiddet Skorlaması (VCSS) ve Vizüel Analog Skala (VAS) takibin 6. ayında tekrarlandı. Teknik başarı oranı %97,6 olup hiçbir hastada işleme bağlı majör komplikasyon veya derin ven trombozu izlenmedi. 980 nm dalga boylu lazer ile EVLA tedavisi yapılan hasta grubu ile 1470 nm dalga boylu lazer ile EVLA tedavisi yapılan hasta grubu işlem öncesi ve işlemden 6 ay sonraki VCSS, VAS değerleri ile karşılaştırıldı skorlarda anlamlı düşme izlendi. Ayrıca her iki gruptaki hastalarda ekimoz, hematom, cilt yanığı, cilt nekrozu, parestezi, endürasyon gibi minör komplikasyonlarla derin ven trombozu, pulmoner emboli gibi majör komplikasyonların gelişimi, analjezik kullanım gereksinimi, günlük aktiviteye dönüş süresi, ağrı varlığı süresi karşılaştırıldı anlamlı farklar tespit edildi. Safen ven yetmezliğine bağlı oluşan reflünün 980 nm dalga boylu lazer ve 1470 nm dalga boylu lazer ile tedavisinin kısa ve orta dönem sonuçları değerlendirildi. Sonuç olarak alt ekstremitelerin yüzeyel venöz yetmezliğinin tedavisinde 1470 nm dalga boylu lazer kullanımı 980 nm dalga boylu lazer kullanımına göre etkin, komplikasyon oranı düşük, hasta memnuniyeti yüksek, iş gücü kaybı düşük bir tedavi yöntemidir.
Özet (Çeviri)
THE EARLY AND MİD-TERM RESULTS OF 980 NM AND 1470 NM ENDOVENOUS LASER ABLATION TREATMENT OF SUPERFICIAL VENOUS İNSUFFICIENCY AND VARICOSE VEINS OF THE LOWER EXTREMITIES Lower extremity superficial venous insufficiency is a disorder that causes clinical symptoms and frequently seen in community. Left untreated there is a clinic ranging from severe symptoms to venous ulcers. In recent years the treatment of varicose veins by Endovenous laser application (EVLA) has become more safe, efficient and popular according to the classical surgical method Vena Saphena Magna Stripping because it is minimally invasive. The principle of EVLA application is to close the vascular lumen by laser energy inflicting thermal damage on collagen tissue. There are a variety of wavelengths used for EVLA especially 810, 940, 980 nm wavelengths are most commonly used. Wavelengths greater than 1000 nm show better absorption by water, therefore laser light may be incurred a strong absorption by water molecules in vascular tissue and it will give better results. In this study the early and mid-term results of EVLA application were evaluated in the lower extremity superficial venous insufficiency and varicose veins treatment using 980 nm and 1470 nm laser treatment. 100 patients with symptomatic saphenous vein insufficiency were included into the study. The EVLA procedure was performed on 50 patients with 980 nm laser, and 50 patients with 1470 nm laser. Doppler usg examination was performed preprocessing for diagnostic purposes and of all extremities (%100) sapheno femoral junction level and during the course of the vena saphena magna, 17 extremities (%13.6) throughout the course of vena saphena parva the insuffiency was present. There was no obstruction and failure in the deep veins of the extremities. Before the procedure Venous Clinical Severity Scoring (VCSS) and the Visual Analogue Scale (VAS) were used to determine the severity of venous disease. These patients were followed by Doppler USG in the first week, first month, third and sixth months after the treatment. Venous Clinical Severity Scoring (VCSS) and Visual Analogue Scale (VAS) were repeated in the 6. Month of the follow-up. Technical success rate was %97.6, procedure related major complications or deep vein thrombosis were not observed in any patients. The patient group treated by 980 nm wave length EVLA laser compared with 1470 nm wave length EVLA laser group by VCSS and VAS values in the sixth month after thetreatment, there was a significant decrease in the scores.In addition, minör complications such as ecchymosis, hematoma, skin burns, skin necrosis, paresthesia, induration and major complications as deep vein thrombosis, pulmonary embolism development, and other parameters like analgesic use requirement, time to return to dailyactivities, pain presence durationcompared in both of the groups and significant differences were found. The short and mid-term results of 980 nm and 1470 nm laser treatment in thereflux due to Saphenous vein failure were evaluated. As a result ; theuse of 1470 nm wave length laser in thetreatment of superficial venous insufficiency of lower extremities and is more efficient , has low complication rate, low work loss rate, and has high patient satisfaction than the use of 980 nm wave length laser.