İstanbul ilinde farklı işyerlerinde çalışan bireylerin beslenme örüntüsünün ve sıvı tüketimlerinin saptanması
Assessment of the nutritional profiles and beverage consumption of individuals working in different worksites in Istanbul City
- Tez No: 248180
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN PEKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmanın amacı, İstanbul ilinde farklı iş yerlerinde çalışan yetişkin bireylerin iş yaşamı koşullarını, buna göre bireylerin beslenme alışkanlıklarını, beslenme örüntüsü, fiziksel aktivite düzeyi ve sıvı tüketim durumlarını saptamaktır. Çalışmaya gönüllü, toplam 314 birey (133 erkek, 181 kadın) konuyla ilgili bir soru kağıdı uygulanmıştır. Soru kağıdında bireylerle ilgili genel bilgiler, genel sağlık durumları, çalışma koşulları, beslenme alışkanlıkları, besin ve sıvı tüketim sıklıkları, antropometrik ölçümleri (vücut ağırlığı, boy uzunluğu, bel ve kalça çevresi), fiziksel aktivite durumları ile stres durumları yer almaktadır. Çalışmada sonucunda; bireylerin % 85.1'inin 20-39 yaş grubunda olduğu, erkeklerin %62.4, kadınların ise %61.9'unun üniversite mezunu olduğu, erkeklerin %21.8'sinin ilaç ve inşaat sektöründe, kadınların ise %29.3'ünün ilaç sektöründe çalışmakta olduğu bulunmuştur. Erkeklerde ortalama (±) aylık gelir 2162±1557.9 TL, kadınlarda ise 1822.7±1299.2 TL'dir. Bireylerin çalışma sürelerinin 8 saatten fazla olduğu ve erkeklerin kadınlardan daha çok fazla mesai yaptıkları saptanmıştır. Bireylerin çalışma süresi ile beden kütle indeksi (BKI) ve bel çevresi, mesai süreleri ve fazla mesai yapma durumları ile besin ögesi alımları, BKI ve bel çevresi arasında anlamlı bir ilişki saptanamamıştır (p>0.05). Kadınların %87.8'i ve erkeklerin %77.4'ünün işyerinde öğle yemeği için ara verdikleri görülmüştür. Bireylerin BKI ve bel çevresi değerlerinin toplam öğün sayısı, kahvaltı yapma durumu ve öğle yemeği için ara verme durumu arasındaki ilişki anlamlı bulunmamıştır (p>0.05). Bireylerin günlük enerji, yağ, karbonhidrat (CHO) ve kolesterol alımları ile bel çevresi arasında pozitif anlamlı bir ilişki saptanmıştır (p0.05). Bireylerin günlük su ve toplam sıvı alımları sırasıyla erkeklerin su dahil günlük ortalama (±S) sıvı tüketimleri 1462.2±688.5 mL, 3309.9±1339.9 mL iken, kadınların 1339.5±549.4 mL, 3306.6±1130.9 mL'dir. Fazla mesai yapan ve yapmayan erkek ve kadınların makro besin öğeleri, lif ve kolesterol alımları incelenmiş ve istatistiksel olarak anlamlı bir ilişkiye rastlanmamıştır (p > 0.05). Erkek ve kadın bireylerin sıvı tüketimleri karşılaştırıldığında, toplam sıvı alımları, tam yağlı süt, taze meyve suyu, light/zero kola, maden suyu ve su tüketimleri arasındaki farkın anlamlı olduğu bulunmuştur (p0.05). Kadın erkek tüm bireyler beslenme ve genel yaşam tarzı parametreleri göz önüne alındığında birçok hata yaptıkları görülmüştür. Dünya'da gittikçe artan iş yerlerine sağlıklı beslenme ve özel sağlıklı yaşamı destekleyici programların Türkiye'de de ilerletilmesi, bu alanda yapılacak durum saptama araştırmalarının arttırılması ve bilinç düzeyinin geliştirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the nutrition habits, dietary intakes, physical activity status and beverage consumption of individuals working in different worksites, in Istanbul. A total of, 314 subjects (133 men, 181 women) participated in the study. A questionnaire was applied to determine the health status, working conditions, nutritional habits, dietary intakes, physical activity levels, beverage consumption, and level of stress of individuals. It was found that % 62.4% of men and 61.9% of women were university graduates; %29.3 of women were working in medicine sector and %21.8 of men in medicine and construction sector. Mean income of men and women were 2162±1557.9 TL and 1822.7±1299.2 TL, respectively. Duration of the working hours of men and women were over 8 hours and men work more overtime than women do. No statistical differences were found between working hours, body mass index (BMI) and waist circumference and also between participants doing overtime work and weight gain in 6 months (p>0.05). Working hours, overwork time, the nutrient consumption, BMI and waist circumferences were analysed and no statistical relation was found (p>0.05). Out of total, 87.8% of women and 77.4% of men were having lunchbreak at worksite. However the association between BMI, waist cirumference and the total number of meals, having breakfast and having lunchbreak were not statistically significant (p>0.05). Otherwise there was a significant relation between the daily consumption of CHO, energy, fat and cholestrol intake and waist circumference of subjects (p0.01).