Radikal prostatektomi öncesi PSA hızının ameliyat sonrası nüksü öngörmedeki yeri
The role of PSA velocity before radical prostatectomy in predicting postoperative recurrence
  1. Tez No: 248179
  2. Yazar: SAİD ELHAJ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK ÖZEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Prostat kanseri, gelişmiş ülkelerde erkeklerde en sık görülen kanserdir. Bugünlerde daha fazla hasta, Prostat Spesifik Antijenin (PSA) bulunması ve yaygın kullanılması, prostat kanseri taramaları, biyopsi tekniklerinin gelişmesi ve hasta bilinç düzeylerinin artması gibi sebeplerle, daha erken evrelerde tanı almaktadır. PSA prostat kanserinin tanısında, tedavi planlamasında ve izleminde kullanılmakta olan, buna rağmen özgüllüğü sorgulanan bir belirteçtir. PSA hızı, özgüllüğü arttırmak üzere kullanılan ve PSA değerlerinin zaman içinde gösterdiği değişim olarak tanımlanan bir parametredir. PSA hızının tanıdaki yeri ve ameliyat sonrası nüksü öngörü yeteneği ile ilgili Carter ve D'Amico umut verici sonuçlar bildirmiştir. Çalışmamızda, tedavi öncesi PSA hızının, ameliyat spesimenindeki patolojik bulgular, nüks ve sağkalım üzerindeki etkisini araştırmayı amaçladık.Kliniğimizde, 1994-2009 yılları arasında radikal prostatektomi (RP) ameliyatı yapılan hastalardan 713 hastanın sağlıklı bilgilerine ulaşıldı. Ameliyat öncesi en az iki PSA değeri olan 380 hasta çalışmaya alındı. PSA hızının klinik ve patolojik bulgular, nüks ve sağkalım üzerindeki etkileri araştırıldı. Hastaların ortalama tanı yaşı 61.4± 6.69 yıl, tanı PSA değeri 9.07±6.3 ng/ml olarak bulundu. Ameliyat sonrası biyokimyasal nüks oranı %14.7 (56/380) idi.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer is the most commonly encountered cancer in men in developed countries. Nowadays, more patients are being diagnosed at earlier stages, because, PSA is a marker used in the diagnosis, treatment decision and follow-up of prostate cancer successfully, yet with a questionable sensitivity. PSA velocity is used to increase the sensitivity of PSA and is defined as, the change of PSA over time. Carter and D'Amico had shown promising results concerning the ability of PSA velocity to diagnose prostate cancer and predict recurrence after surgery. In this study, the effect of preoperative PSA velocity on the histopathological variables, recurrence and survival was evaluated.In our clinic, among the patients who underwent radical prostatectomy in the period between January 1994 and July 2009, revelant data of 713 localized prostate cancer patients were studied. Of all, 380 patients, who had at least 2 preoperative PSA values, were included in the study. The relation of PSA velocity with clinical and pathological variables and its effect on recurrence and survival were evaluated. The mean age and PSA of patients were 61.36±6.69 years and 9.07±6.3 ng/ml, respectively. Relapse rate was %14.7 (56/380).