Electrical source ımaging: Improvements in eeg applications
Elektriksel kaynak görüntüleme: EEG uygulamalarında iyileştirmeler
  1. Tez No: 248183
  2. Yazar: BARKIN İLHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜHA YAĞCIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyofizik, Biophysics
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Elektriksel Kaynak Göru?ntu?leme,genel anlamıyla, vu?cut yu?zeyinden girişimsel-olmayan elektrik potansiyelölçu?mleri yardımıyla, spesifik ödev/aktivitelerden sorumlu olabileceğidu?şu?nu?len vu?cut içi bölgelerin belirlenebilmesini sağlayan yöntemlertopluluğudur. Diğer makroskopik biyo-göru?ntu?leme yöntemlerine göreavantajı, en hızlı alternatifinden bile binlerce kat yu?ksek olan zamansalhassasiyetidir. Bununla birlikte, elektriksel kaynakların elde edilmesi pratikolmayan, uzun-su?ren, zorlayıcı bir su?reçtir ve çok titiz uygulama gerektirir. Budurumda bile, özellikle bu tez çerçevesinde ele alınan kafa-içi kaynakgöru?ntu?lemede, karşımıza değerlendirilmesi uzmanlık gerektirecekistatistiksel belirsizlikler çıkarabilmektedir. İlgili literatu?rde, farklı araştırmagrupları tarafından bahsedilen bu problemlerin farklı yönlerine, gittikçe dahabaşarılı yöntemler önerilegelmektedir. Aynı zamanda, konuyla ilgili öndegelen araştırma merkezlerinin, ilgilendikleri kısımlara ilişkin kendigeliştirdikleri uygulama tabanı/yazılım paketleri olmakla birlikte, konuya bu?tu?nolarak yaklaşan bir uygulama bulunmadığı göze çarpmaktadır. Bu tezin anakatkısı, kraniyal elektriksel kaynak göru?ntu?lemede, veri kayıtlamadankaynakların tespiti ve sunumuna kadar olan su?recin tamamını ele alan,u?stu?nde gelecekte de özgu?n araştırmaların yu?ru?tu?lebileceği açık-kaynakkodlu bir yazılım/donanım sisteminin geliştirilmiş olmasıdır. İkincil bir katkıise, yönsel işitme mekanizmalarının kortikal kaynaklarına ilişkin önceki birçalışmada ku?resel kafa modelinde elde edilen sonuçların, yeni sistemimizu?zerinde BEM gerçekçi kafa modeli ve parallel bilgisayar teknolojisikullanılarak incelenmesini içermektedir.
Özet (Çeviri)
Electrical Source Imaging (ESI), in itsgeneral meaning, can be defined as a collection of scientific concepts usedfor determining locations inside the body, which might be hypothetized to beresponsible from specific tasks/activities, using non-invasive electric fieldmeasurements on body surface. Its main advantage, compared to othermacroscopic bio-imaging techniques is its temporal resolution, which isroughly a thousand times finer than its closest functional imaging alternative.However, ESI is an impractical, long-lasting, and tedious process, and tominimize error, its practice should be supervised with most obsessiveappliance and efforts. Even then, especially in the field of cranial sourceimaging we focus in this thesis, it provides us results near statisticaluncertainty limits, assuming expert knowledge for feasible interpretation. Therelated literature has a trend that distinct research groups deal with differentparts of the problems involved, potentially offering better approaches tounderlying methods. The most outstanding of these research centers seemto have implemented their own application framework/software focusing onthe part they are interested, not addressing the problems as a whole. In thisaspect, the main aim of this thesis was to design and develop a novel opensourcesoftware/hardware system of totally our make, collectively attackingthe problem from data acquisition to the localization of sources, after whichfurther practical research would become possible. As a secondarycontribution, the developed system is tested on a variant of a previous studyperformed to reveal cortical locations related with lateral hearingmechanisms, solving Boundary Element Method (BEM) with a dense realistichead model over parallel computing technology.