İncek (Ankara) florası ve farmasötik botanik yönünden değerlendirilmesi
Flora of incek (Ankara) and investigations on pharmaceutical botany
  1. Tez No: 248189
  2. Yazar: SERAP ARABACI ANUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURTEN EZER, PROF. DR. MEHMET KOYUNCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Botanik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Bu çalışmada İncek köyü (Gölbaşı, Ankara) ve çevresinin florası ve bu yörede halk arasında çeşitli amaçlarla kullanılan bitkiler araştırılmıştır. Mart 2006 ve Ekim 2009 tarihleri arasında araştırma alanına günübirlik 38 bilimsel gezi düzenlenmiş ve yaklaşık 1000 bitki örneği toplanmıştır. Çalışma alanından toplanan bitki örneklerinin değerlendirilmesi sonucu 55 familya ve 211 cinse ait 376 tür, 4 alttür ve 2 varyete olmak üzere toplam 382 takson tespit edilmiştir. Spermatophyta bölümüne ait bu taksonlardan 3 tanesi Gymnospermae alt bölümüne, 379 takson Angiospermae alt bölümüne aittir. Angiospermae alt bölümünden 326 takson Dicotyledonae, 53 takson Monocotyledonae sınıfına aittir. Çalışma alanındaki endemik takson sayısı 49'dur. Bitkilerin fitocoğrafik bölgelere göre dağılımına bakıldığında fitocoğrafik bölgesi bilinen 139 taksondan, 88 taksonun İran-Turan, 26 taksonun Akdeniz ve 24 taksonun Avrupa-Sibirya fitocoğrafik bölgesine dahil olduğu görülmektedir. Takson sayısı bakımından en zengin familya Asteraceae, en zengin cins ise Astragalus 'dur.Araştırma alanında 30 bitkisel, 6 hayvansal kaynağın geleneksel halk ilacı olarak kullanıldığı da tespit edilmiştir. Bu bitkisel kaynaklar en çok solunum sistemi, gastrointestinal sistem ve ürolojik hastalıklara karşı kullanılmaktadır. Kullanılışların % 78'i dahilen, %22'si haricendir. Bitkilerin en çok kullanılan kısımları herbadır. Bu çalışma ile Türkiye'de ilk defa 2 türe ait yeni yöresel ad, 4 türe ait 5 farklı kullanılış olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been investigated the flora of Incek village (Gölbasi, Ankara) and the plants used for various aims among the villagers of this area. There were arranged 38 scientific trips to the investigation area and around 1000 plant samples were collected between March in 2006 and October in 2009. As a result of the evaluation of the collected plant samples in the investigation area, there have been indicated 382 taxons, 376 of which are belonged to 55 families and 211 specieses, and 4 of them are subspecieses and 2 of them are varieties. 3 of those taxons belonged to Spermatophyta division are belonged to Gymnospermae subdivision and 379 of those taxons are belonged to Angiospermae subdivision. 326 of those taxons belonged to Angiospermae are belonged to Dicotyledonae class, and 53 of those are belonged to Monocotyledonae class. The number of endemic taxons for investigation area is 49. According to the phytogeographical distribution of plants, it has seen that 88 taxons are belonged to Irano-Turanian, 26 taxons are belonged to Mediterranean , and 24 taxons are belonged to Euro-Siberian phytogeographical areas amoung the 139 taxons of which phytogeographical areas are known. The richest family according to the taxon numbers is Asteraceae family and the richest species is Astragalus. According to the results of the studies on folk medicine, there have been indicated that 30 herbal and 6 animal sources are used for medical aims. The indicated folk medicines are frequently used against respiration system illness, gastrointestinal system illness and urological illness. Among the investitaged taxons 78 percent of them are used externally and 22 percent of them are used internally. The most used parts of plants are aerial parts. In this study for the first time in Turkey, new local names are found belonged to 2 species, and 5 different usages are found belonged to 4 species.