Eczane işletmelerinin fiziksel ortam kararları üzerine ampirik bir araştırma: Ankara ili örneği
An empirical research on the pharmacy managements' physical atmosphere decisions: Ankara example
  1. Tez No: 248188
  2. Yazar: SİMGE ÇAĞIRCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELEN YEĞENOĞLU, PROF. DR. M.MİTHAT ÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eczacılık İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Günümüzde tüketicilerin algıları birçok faktörün etkisi altındadır. Bu faktörlerden bir tanesi de ?fiziksel ortam?dır. İşletmeler sürekli gelişmekte olan sektör içinde kendi farklılıklarını ortaya koyacak yenilikler yapma çabası içindedirler. Eczaneler de sağlık merkezi olmalarının yanı sıra ticari yönlerini de geliştirmek zorunda olan birer işletmedirler. Eczanelerin fiziksel özelliklerine verdikleri önem hastalar üzerinde de olumlu etkiler bırakacaktır. Böylece ?sağlık hizmeti? kavramına farklı bakış açıları kazandırılmış olunacaktır. Bu çalışmanın amacı, Ankara ili kent merkezinde hizmet veren serbest eczane işletmelerinin fiziksel ortam kararlarını saptamaktır. Ankara Eczacı Odasının 10 bölgesine kayıtlı 1424 serbest eczacı arasından basit rastgele örnekleme yolu ile seçilen sosyoekonomik düzeyi yüksek ve düşük bölgelerde bulunan 200 eczacının fiziksel ortam kararları çeşitli hipotezler yardımıyla karşılaştırılmış ve genel bir değerlendirme yapılmıştır. Eczacıların fiziksel ortam kararları, eczanelerinin bulunduğu bölgenin sosyoekonomik düzeyine göre farklılık göstermektedir. Genel anlamda, eczacıların bu konuda bilinçlenmesi ve imkanları ölçüsünde yenilikler yapmaya açık olması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays consumers perceptions are affected by several factors. One of these factors is ?physical appearance?. Retailers are working to make differences in a rapidly changing sector. Pharmacies, besides being a health centre, are managements that should try to improve their commercial aspects. Pharmacies that create a succesful store atmosphere, may awake pleasant emotions in patients/consumers. In this way, various viewpoints should be brought in ?health service? statement. The aim of this study is to determine the physical atmosphere decisions of retail pharmacists/pharmacy managements? in Ankara city center. 200 pharmacists that work in socio economically high and low regions were randomly selected from 1424 pharmacists registered in Ankara Chamber of Pharmacists? 10 regions. Physical atmosphere decisions of these pharmacists were compared using some hypotheses and a general assessment was made. Physical atmosphere decisions of pharmacists, show difference with the regions? socio economic levels. Generally pharmacists should be conscious and be prone to the contemporary developments in this subject matter.