Futbol oynanan farklı zemninlerin futbolcuların performansları üzerine etkisi
The effects of different football surfaces on soccer players physical performance
  1. Tez No: 248233
  2. Yazar: TURGUT ARSLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖNDER ŞEMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmanın amacı, sentetik çim ve doğal çim sahada futbolcuların alt ekstremitekuvvetlerinde, sürat, koordinasyon, çabukluk ve aerobik dayanıklılık kapasitelerindekifarklılıkları karşılaştırmaktır. Yaşları 16-19 arasında değişen ve Boluspor PAFtakımında futbol oynayan gönüllü 15 sağlıklı birey (yaş: 17±1.0 yıl, boy:170,80±6,38 cm, vücut ağırlığı: 64,54±4,52 kg) çalışmaya alınmıştır.Deneklerin alt ekstremite kuvveti Durarak Uzun Atlama Testi, sürat değerleri30 m. Sürat Testi, koordinasyon/çabukluk değerleri HÜFA(Hacettepe ÜniversitesiFutbol Alan Yön Değitirmeli Koşu Testi) Testi ve Aerobik Dayanıklılık (MaxVO2)kapasitesi ise 20 Metre Mekik Koşusu-Maksimal Aerobik Güç Testi ile ölçülmüştür.Deneklerin vücut kompozisyonları Jackson/Pollock formülü ile belirlenmiştir. Doğalçim sahada ve sentetik çim sahada uygulanan testler sonucu elde edilen veriler SPSSistatistik paket programında eşleştirilmiş T testi uygulanarak karşılaştırılmıştır.Test sonuçlarının karşılaştırılmasında, Durarak Uzun Atlama Testisonuçlarında sentetik çim saha yönünde istatistiksel olarak anlamlı bir farkbulunurken, HÜFA testi sonuçlarında doğal çim saha yönünde istatistiksel olarakanlamlı fark bulunmuştur (p0,05).Bu sonuçlardan hareket ederek, futbolda içinde dönüşler ve yön değiştirmelerbulunan becerilerde doğal çim saha performansının sentetik çim saha performansınagöre daha iyi olduğunu söyleyebiliriz. Ancak içerisinde farklı bir çok yapıdaki sporbecerisini barındıran futbol oyunu için sentetik çim saha yada doğal çim sahanınfutbolcuların performansları üzerine olan etkileri hakkında kesin sonuçlara varmakmümkün değildir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to examine the effects of different surfaces playedfootball, on soccer player?s power (strength), speed, coordination-quikness skills, andaerobic power (MaxVO2) performances. Fifteen volunteered soccer players playingfootball for Boluspor Super Young Team participated in this study. Their age, heightand body mass were X ? 17±1.0 years, X ? 170,80±6,38 cm, X ? 64,54±4,52 kg,respectively.Subject?s power (strength) performance was measured by long jump test, speedperformance was measured by 30 meter sprint test, coordination-quikness skills wasmeasured by HÜFA test and aerobic power performance was measured by ShuttleRun-Maximal Aerobic Power test. Subject? body composition was calculated byusing Jackson/Pollock formula. The data gathered from the tests were comparedusing paired T test in SPSS statistics programme.It was found that long jump test scores on synthetic grass was significantlydifferent from those scores on natural grass field (p0.005).The results of the study showed that skills in soccer including directionchangings and turning performances were better on natural grass field than syntheticgrass field. However, it is hard to make a certain inference between natural grassfields and synthetic field in the sense of player?s performance in soccer.