Obez diz osteoartritli bireylerde ayak altı basınç değişikliklerinin incelenmesi
The analysis of the changes in the pedestal pressure in obese subjects with knee osteoarthritis
  1. Tez No: 248234
  2. Yazar: MEKAN BOZKURT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YEŞİM BAKAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Diz osteoartritli (OA) bireylerde pedobarografi cihazı kullanarak ayak altı basınç değişikliklerini belirlemek ve bu değişiklikleri obez ve obez olmayan bireylerde değerlendirmek amacıyla yapılan bu çalışmaya diz ağrısı şikayeti olan 16'sı erkek, 41'i kadın toplam 57 gönüllü katıldı. Çalışmaya katılan bireyler üç farklı grupta değerlendirildi. 1.grup Beden Kütle İndeksi (BKİ)30 kg/m² (ort.34,7±4,75 kg/m²) ve bilateral diz OA'sı olan 25, 3. grup ise BKİ>30 kg/ m² (ort. 30,3±4,65 kg/m²) olan 16 sağlıklı bireyden oluştu. Bireylerin ağrı seviyeleri Görsel Analog Skalası (VAS) ile, BKİ, yağ miktarı gibi antropometrik ölçümleri vücut analiz monitörü ile, dizin subjektif ve fonksiyonel değerlendirmesi Lequesne indeksi ve Western Ontario Mcmaster Osteoartrit İndeksi (WOMAC) ile, ayak taban basınçlarının ölçümü de pedobarografi cihazı ile değerlendirildi. Tüm veriler nonparametrik istatistiksel testler kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
57 volunteers, 16 males and 41 females, with knee pain joined to this study which aimed to evaluate the pedestal pressure variation of the patients with knee osteoarthritis (OA) using pedobarography device and to examine these variations on obese and nonobese individuals. The individuals that joined the study were evaluated in three groups. In the first group, Body Mass Index (BMI)< 30 kg/m²(mean: 27,6±2,51kg/m²) and there were 16 people with bilateral knee OA, in the second group, BMI>30 kg/m² (mean: 34,7±4,75 kg/m²) and there were 25 people with bilateral knee OA and in the third group, there were 16 healthy individuals, BMI>30 kg/ m² (mean: 30,3±4,65 kg/m²). The level of the pain in the individuals was measured with Visual Analogue Scale (VAS). The anthropometric measures like Body Mass Index (BMI), the fat amount were evaluated by Inner Scan Body Composition Monitor. The subjective and functional evaluation of knee were done by the Lequesne Index and Western Ontario and McMaster Osteoarthritis Index (WOMAC), and the measurements of the pedestal pressures were evaluated by the pedobarography device. All the data were analyzed using non-parametric statistical tests.