Tokat-Erbaa yöresi Hacıpazar ve Değirmenli köylerinde arazi toplulaştırmasının sulama projelerindeki yeri ve önemi
- Tez No: 24826
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Toprak Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
38 ÖZET Bu çalışmanın amacı, arazi toplulaştırma projesinin yapılışı ve bu projenin içinde yer alan sulama projesi ile toplulaştırma projesi dikkate alınmadan yapılan sulama projelerinin ekonomik yönden karşılaştırmasıdır.. Bu nedenle Tokat ili Erbaa ilçesi ve Değirmenli - Hocapazar köylerinde toplam 8000 dekarlık arazide bu çalışmalar yapılmıştır, Araştırma alanı olarak seçilen bölgenin topraklarını genellikle kahverengi orman, alüviyal ve kolüviyal topraklardan oluşmaktadır. Bu alanda eski ( mevcut ) durumda 1468 parsel bulunurken, yeni durumda t toplulaştırmadan sonra ) bu sayı 648 adet parsele düşmüştür. Eski ( mevcut ) durumda arazinin % 50 si sulanırken, toplulaştırma ile arası tesviyeside yapıldığından oran ?& İOO'e ulaşmış olup toplulaştırması sulama projesinde ise bu oran % 90'dır. Araştırma alanında ana kanallar hariç, parsel bazında arazi sulamasına hizmet eden beton kaplamalı kanal uzunluğu 5850 metredir. Toplulaştırma projesi ile beton kaplamalı kanal uzunluğu 40.750 metre, toplulaştırmasız sulama projesinde ise 49.165 metre olarak planlanmıştır. ToplulaştırmasıT su¬ lama projesi yapılırken kanalların parselleri bölmeden topografik yapıda gözönüne alınarak sınırlardan geçirilmesine özen gösterilmiştir. Yapılan iki sulama projesinin karşılaştırılması ile beton kaplamalı sulama kanalı uzunluğunuda toplam 8.415 metre fark bulunmuştur. Yanı toplulaştırma projesi ile beraber ya-39 pılan sulama kanalı inşaatında toplam kanal uzunlumu % 17 daha azdır. Köy Hizmetleri 1991 yalı birim fiatlarına göre toplulaştırman sulama projesinde maliyette %'21 oramda, parasal olarak 408.246.545 TL. tasarruf saklanmaktadır. Yukardaki araştırma bulguları dikkate alındığında toplulaştırma uygulanmaya sulama projelerinde, isletmeyi oluşturan parsellerin küçük, şekillerinin düzensiz ve dağınık olma¬ sı nedeniyle sulama şebekelerinin planlanması ve inşaatında güçlüklere ve birim maliyetin yükselmesine neden olmaktadır. Bu durum arası developman hizmetlerinin bireysel olarak değilde. arazi toplulaştırması ile bütünleştirilerek yürütülme¬ sinin gerekli olduğunu ortaya koymaktadır..
Özet (Çeviri)
40 SUMMARY The aims of this research are application of the land consolidation poject and comparisons of the consolidated and unconsolidated irricration projects in the working area which is located at Değirmenli and Hacipazar village of Erbaa - Tokat. The soils of the research consist of crenerally brown forestry. al luviai and colluvial sail. In this area parsel num ber was 1468 before land consolidation, but at the moment this number is 648 with 50 % of the area was irrigated be fore the land consolidation, this ratio is about 100 % becau se of the land leveling during the land consolidation. This ratio is about 90 % with irrigation project without land consolidation. At the research area the length of channels used in irriaaiton is about 5850 m. This length has been planned to be 40750 m. with the consolidation project and 49165 m. with the unconsol idat ion project. The irrigation channel have been passed alona the parcel borders at the unconsol idation nroiect. There is 8415 m. difference between the two projects. In other word, total length of the irri gation channel at the consolidation project is 17 % lower than unconsol idation project. According to 1991 prices approximately 21 % wich is 408.246.545 TL. was saved by irri gation with land consolidation.41 As a result, the irrigation project without land conso lidation caused more expenses because of unsuitable parcel canditions. For this reoson. land developing works should be integrated with land consol itation.