Mikozis fungoides hastalarının deri biyopsilerinde toll-benzeri reseptör ekspresyon düzeyi ve profili
- Tez No: 248270
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN ERGUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Mikozis fungoides (MF), deriye yerleşen olgun CD4+, CLA+ efektör hafızaT hücrelerinden kaynaklanan bir ekstranodal Hodgkin dışı lenfoma türüdür. Nedenitam olarak bilinmemekle birlikte infeksiyöz patojenlerle oluşan kronik antijenikuyarının önemli rolü olduğu düşünülmektedir. Toll-benzeri reseptörler (Toll-likereceptors, TLR) doğal bağışıklık sisteminin yapı tanıma reseptörleridir. İmmünsistemi çok çeşitli düzeylerde etkileyerek Th1 aracılıklı yanıt gelişimini ve patojenineradikasyonunu sağlarlar. Bu çalışmanın amacı, MF hastalarının lezyonlu deriörneklerinde TLR1-10, TRIF, IRAK4, NFkB ekspresyonunlarını saptamak, sağlıklı vehasta kontrollerdeki düzeyleri ile kıyaslayarak MF patogenezinde TLR'lerin rolünüsorgulamak ve hastalık patogenezinde mikrobiyal faktörlerin rolüne TLR profiliaracılığıyla bir kanıt bulabilmektir.Çalışmaya 30'u MF, 5'i sağlıklı, 15'i hasta kontrol (infeksiyöz ve inflamatuar derihastalığı olan olgular) olmak üzere toplam 50 kişi alındı. Bunlar arasından 19 MF ve 5sağlıklı kontrole ait dokudan, çalışmanın tümünü gerçekleştirebilecek miktarda DNA eldeedilebildi ve bu dokular değerlendirildi. Hastaların 8'i evre IA, 10 tanesi evre IB ve 1 tanesievre IVB idi. Çalışmadaki grupların deri biyopsilerinde TLR1-10, TRIF, IRAK4, NFkBekspresyonları RT-PCR yöntemi ile araştırıldı.Hastalarda TLR3 ekspresyonu sağlıklı kontrollere oranla yaklaşık 7 kat, NFkB 3kat ve TRIF ekspresyonu 9 kat azalmış olarak bulundu. Sonuçlar istatistiksel olarakanlamlıydı (sırası ile p= 0,01, p= 0,01 ve p= 0,001). TLR2 ve TLR4 düzeylerindesağlıklı gruba göre MF grubunda sırasıyla 2 ve 5,5 kat artma, TLR9 ve TLR10 da ise 2,6ve 3 kat azalma görüldü. Ancak bu farklar istatistiksel olarak anlamlı değildi (p> 0,05).Sonuç olarak bu bulgular MF patogenezinde önemli olabilecek özgün birpatojen grubunun rolünü desteklememekle birlikte TLR'lerin hastalıkta etkenolabileceğini düşündürmektedir. Bu rol daha çok, TLR'lerin immun sistem üzerindekietkileri aracılığıyla hastalık gelişimine katkıda bulunmaları yönünde olabilir. TLRagonistlerinin farklı deri neoplazmlarının tedavisindeki etkinliği göz önünealındığında bunun MF için de araştırılmaya değer olduğu düşünülebilir.ANAHTAR SÖZCÜKLER: mikozis fungoides, toll-benzeri reseptör, TRIF
Özet (Çeviri)
Mycosis fungoides (MF) is an extranodal non-Hodgkin lymphoma derived from skinresident mature effector CD4+, CLA+ memory T cells. Although the etiologyunknown, chronic antigenic stimulation is claimed to have an important role. Tolllike receptors (TLR) are patern recognition receptors of the innate immunity. Theywork for eradication of the microbes by affecting many different aspects of theimmune system and diverting it to Th1 phenotype. Our purpose is to investigate therole of Toll-like receptors in the pathogenesis of mycosis fungoides by determiningthe expression levels of TLR1-10, TRIF, IRAK4 and NFkB in the lesional skin andto find an evidence on the role of microbial pathogens in disease pathogenesis.Thirty MF patients, 5 healthy controls and 15 diseased controls (infectiousand inflammatory diseases) were included in the study. However sufficient DNAcould be isolated from 15 MF and 5 healthy controls and thus these were taken intoconsideration. Eight, 10 and 1 patient had stage IA, IB and IVB disease respectively.TLR1-10, TRIF, IRAK4, NFkB gene expression were investigated in the skinbiopsies of the study group.The expression levels of TLR3, NFkB and TRIF were 7, 3 and 9 times lowerin the patient group compared to healthy controls respectively. These differenceswere statistically significant (p= 0,01, p= 0,01 ve p= 0,001 respectively). In MFpatients , expression of TLR2 and TLR4 were 2 and 5,5 times higher. TLR9 andTLR10 were expressed 2,6 and 3 times less respectively. But these differences werenot statistically significant (p> 0,05).In conclusion, our findings did not indicate a change in the expression of aspecific TLR which could have supported the microbial etiology in diseasepathogenesis. Nevertheless our results point that TLRs may have some role indisease pathogenesis perhaps through their immunologic effects. Considering theefficacy of TLR agonists in treatment of different cutaneous neoplasms, we concludethat TLR research may provide data for new therapeutic modalities in MF.KEY WORDS: mycosis fungoides, toll-like receptors, TRIF