Soldan sağa şantlı konjenital kalp hastalarının izleminde NT-pro BNP düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of NT-PROBNP levels in patients with congenital heart diseases with left-to-right shunt follow-up
  1. Tez No: 248290
  2. Yazar: HATİCE ALTUĞ DEMİROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDAL YILMAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Brain natriüretik peptid, diüretik, natriüretik, vazodilatatör etkileri olan, volüm ve basınç yüküne cevap olarak ventrikülden salgılanan bir hormondur. Bu çalışmanın amacı, soldan sağa şantlı konjenital kalp hastalığı olan hastaların izleminde NT-proBNP düzeylerini değerlendirmek ve soldan sağa şantın azalması veya artması ile ilişkisini saptamaktır.Çalışmaya ventriküler septal defekt ve sekundum atrial septal defekt tanısı olan 40 hasta ve masum üfürümü olan 20 çocuk alındı. Hastaların yaşları 15 gün-16 yaş arasındaydı, diğer sistemlere ait kronik hastalıkları yoktu. Başvurularında ve altı ay sonraki kontrollerinde kardiyolojik değerlendirmeleri yapıldı ve NT-proBNP için kan örnekleri alındı.Atrial septal defekt grubunda ilk ölçülen ortalama defekt çapı 5.84±1.03 mm, altı ay sonraki 3.86±1.03 mm bulundu. Ventriküler septal defekt grubunda ilk ölçülen defekt çapı 4.04±0.56 mm, altı ay sonraki 3.20±0.73 mm bulundu. Atrial septal defekt grubunda ortalama NT-proBNP düzeyi 180.36±11.14 pg/ml, ventriküler septal defekt grubunda 160.19±8.01 pg/ml, kontrol grubunda 102.04±8.23 pg/ml bulundu. Atrial septal defekt ve kontrol grubu ilk ölçülen NT-proBNP düzeyleri karşılaştırıldığında gruplar arasında istatistiksel anlamlı fark bulundu (p0.05). Atrial septal defekt ve Ventriküler septal defekt grubunda altı ay izlemden sonra alınan NT-proBNP değerleri sırasıyla 101.78±12.18 ve 147.84±16.03 pg/ml bulundu.
Özet (Çeviri)
Brain natriuretic peptid which is a hormon secreted from ventricle in response to volume and pressure loads has diuretic, natriuretic and vasodilatory effects. The aim of this study is to evaluate NT-proBNP levels in patients? follow-up with congenital heart diseases with left-to-right shunt, and to determine its relationship with decrease or increase in left-to right shunt.40 patients with ventricular septal defect and secundum atrial septal defect and 20 children with innocent heart murmur are taken to this study. Patients?s ages were between 15 days and 16 years, they had no other systemic chronic disease. The cardiologic evaluations and blood samples were taken for measurement of NT-proBNP at the application of the study and the subsequent control at the six months.Mean measured defect diameter in atrial septal defect group was found 5.84 ± 1.03 mm at the first measurement, and after six months was 3.86 ± 1.03 mm. The first measured mean defect diameter in ventricular septal defect group was found as 4.04±0.56 mm and after six months the mean defect diameter in ventricular septal defect group was found as 3.20±0.73 mm. Mean NT-proBNP level was found 180.36±11.14 pg/ml in atrial septal defect group, 160.19±8.01 pg/ml in ventricular septal defect group and 102.04±8.23 pg/ml in control group. When atrial septal defect group and control group was compared, statistically significant difference was found in the first measured NT-proBNP levels of the groups (p0.05). After six months follow-up, NT-proBNP levels of atrial septal defect and ventricular septal defect were found as 101.78±12.18 and 147.84±16.03 pg/ml, respectively.