Ankara toptancı haline gelen yaş üzüm ve meyvelerin geliş yöre, zaman ve miktarları ile halin çalışma sistemi ve geliştirme imkanları
An Investigation into location, amount and time of the fresh fruits and grape that are brought into Ankara whelesale market and working system of the wholesale market and development possibilities
  1. Tez No: 1122
  2. Yazar: VEDAT ÖRS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Y. SABİT AĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1987
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
İÜ ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANKARA TOPTANCI HALİNE GELEN YAŞ ÜZÜM VE MEYVELERİN GELÎŞ YÖRE, ZAMAN VE MİKTARLARI ÎLE HALİN ÇALIŞMA SİSTEMİ VE GELİŞTİRME İMKANLARI 1. Vedat ÖRS Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dair Danışman: Prof.Dr. Y. Sabit A?AO?LU 1987, Sayfa: 132 Jüri :Prof. Dr. Y. Sabit A?AO?LU Prof.Dr. Ahmet ERKUŞ Doç. Dr. llhami KOKSAL Bu araştırmada, Ankara Toptancı Haline gelen yaş üzüm ve meyvelerin geliş yöre, zaman ve miktarları ile halin çalışma sistemi ve geliştirme imkânları incelenmiş tir. Araştırmanın yapıldığı Nisan 1986-Eylül 1986 ta rihleri arasındaki dönemde hale gelen yaş meyve ve üzüm lerin satılan miktarları ile ortalama fiyatları günlük olarak tespit edilmiştir. Ankara Toptancı Halinin çalışma sistemi, yabancı ülkelerdeki hallerle mukayeseli olarak incelenmiş ve geliştirme imkânları araştırılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Ankara Toptancı Hali, Yaş Meyve ve Üzüm.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Masters Thesis AN INVESTIGATION INTO LOCATION, AMOUNT AND TIME OF THE FRESH FRUITS AND GRAPE THAT ARE BROUGHT INTO ANKARA WHOLESALE MARKET AND WORKING SYSTEM OF THE WHOLESALE MARKET AND DEVELOPMENT POSSIBILITIES I. Vedat ÖRS Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Harti culture Supervisor: Prof.Dr. Y. Sabit A?AO?LU 1987, Page: 132 Jury: Prof.Dr. Y. Sabi t A?AO?LU Prof.Dr. Ahmet ERKUŞ Assoc. Prof.Dr.llhami KOKSAL In this study, location, amount and coming time of fresh fruits and grapes which are brought into Ankara Whohesale Market and also working system of it together with development possibilities are investigated. This research was carried out between April 1986- September 1986 and during that time period amount of fresh fruits and grapes which are sold and their average daily prices were market day by day. In addition to these, a comparison is being made between Ankara Wholesale Market and some other foreign country wholesale markets and by taking it into consideration, development possibilities are discussed. KEY WORDS: Wholesale Market of Ankara, fresh fruit and grape.