Diabetik nefropatiye genetik yatkınlıkta adducin GLY460TRP, ACE I/D ve AGT M235T gen polimorfizmlerinin rolü
The role of adducin GLY4460TRP, ACE I/D and AGT M235T gene polymorphisms onthe genetic predisposition to diabetic nephropathy
- Tez No: 248289
- Danışmanlar: PROF. DR. NECİP İLHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Genetik, Biochemistry, Genetics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Diabetes mellitus (DM), yaşam boyu sürekli izlem ve tedavi gerektiren, akut ve kronik komplikasyonları ile yaşam kalitesini azaltan morbiditesi ve mortalitesi yüksek kronik metabolik bir hastalıktır. WHO`a göre, yaklaşık 170 milyon DM hastası bulunmaktadır. DM sıklığındaki ve yaşam süresindeki artışa bağlı DNP sıklığı da artmaktadır. Diyabetiklerin %20-40'ında proteinüri ve bunların %10-50'sinde SDBY gelişmektedir.Genetik, polyol yolu aktivasyonu, PKC aktivasyon, ekstrasellüler matriks bozuklukları ve RAAS aktivasyonu DNP gelişiminde etkilidir. ACE I/D polimorfizminden I-alleli, AGT M235T'den T-alleli ve ADD G460W'den W-allel varlığının DNP'ye yatkınlık oluşturduğu ileri sürülmektedir. Çalışmamızda diyabetli kişilerin, DNP'ye gidişlerinde, AGT M235T, ACE I/D ve ADD G460W polimorfizmlerinin etkisini incelemek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Diabetes mellitus is a metabolic disease with a high incidence of morbidity and mortality lowering the quality of life with acute and chronic complications and it needs to be followed up and treated throughout the lifespan. There are 170 million diabetes mellitus patients according to the WHO. Concordant with the frequency of DM and the increase in the length of life frequency of DNP is also increased. 20%-40% of the diabetic patients end up with proteinuria and in 10%-50% among these patients SDBY is developed.Genetic, polyol route activation, PKC activation, extracellular matrix deterioration and RAAS activation are effective on the development of DNP. The I allele of the ACE I/D polymorphism, AGT M235T?s T allele and ADD G460W?s W allele presence are purported to present a predisposition to DNP. In our study we aimed to investigate the effect of the AGT M235T, ACE I/D and ADD 460W polymorphisms in the development of DNP in patients with diabetes mellitus.