Karaciğer iskemi-reperfüzyon hasarında ketaminin doz bağımlı antiinflamatuar etkisi
Dose-dependent anti-inflammatory effect of ketamine on liver ischemia-reperfusion injury
- Tez No: 248299
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KEMAL BAYAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Klinik uygulamalar içinde karaciğerde iskemi-reperfüzyon hasarına genellikle hemorajik şok, sepsisin geç dönemi, karaciğer transplantasyonu, büyük bir travmaya yönelik cerrahi girişim ve hepatik rezeksiyon sırasında rastlanmaktadır. Ketamin NF-kB inhibisyonu ile IL-6 ve TNF- ? gibi proinflamatuar sitokinlerin üretimini baskılar. Bu deneysel çalışmanın amacı karaciğerde İ-R hasarı oluşturulmasına farklı dozlarda ketamin uygulanmasının antiinflamatuar etkilerinin araştırılmasıdır.Çalışmada ağırlığı 150-200 gr. olan 18 adet Wistar-Albino dişi rat kullanıldı. Grup 1'deki (n=6) deneklere A. Hepatika propria serbestleştirildikten sonra klemp ile askıya alınarak 30 dakika iskemi ardından 4 saat reperfüzyon işlemi yapıldı. Grup 2'deki (n=6) deneklere 30 dakika iskemi sonrası 2.5 mg/kg Ketamine İM., Grup 3'dekilere (n=6) ise aynı dönemde 10 mg/kg Ketamine İM. Uygulandı, ardından 4 saat reperfüzyon sağlandı. Tüm deneklerden iskemi öncesi, sonrası ve reperfüzyondan sonra kan örnekleri alınarak MDA, AST, ALT, TNF-? , IL-6, IL-1ß, NO düzeyleri saptandı. Elde edilen veriler ortalama ? SD olarak alındı.
Özet (Çeviri)
In clinical practices, liver ishemia-reperfusion injury is generally encountered in hemorrhagic shock, late stages of sepsis, liver transplantation, surgical intervention to major trauma and hepatic resection. Ketamine suppresses IL-6 and TNF-?, due to inhibition of NF-kB. Aim of this experimental study is the evaluation of anti-inflamatuar effects of different doses of ketamine applications in liver I-R injury.We were used 18 Wistard-Albino rats weigthing 150-200 gr in this study. After A. Hepatica propria was loose and suspended with clamp, ischemia for 30 minutes and reperfusion for 4 hours were applicated to the subjects in group 1 (n=6). 2.5 mg/kg Ketamine IM after ischemia for 30 minutes was given to the subjects in group 2 (n=6), and in the same period 10 mg/kg Ketamine IM was given to subjects in group 3 (n=6) and subsequently reperfusion was provided. Before and after ischemia, and after reperfusion, blood samples were taken from all subjects and MDA, AST, ALT, TNF-?, IL-6, IL-1ß and NO levels were measured. The obtained data were taken as mean ? SD.