Borusal akım reaktörünün dinamiği ve kontrolu
  1. Tez No: 2483
  2. Yazar: ÖMER TAŞCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ALPBAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1985
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
ÖZET Bu çalışmada bir borusal akım reaktörünün besle me akış hızına verilen kademe etkisinde çıkış sıcaklık larının zamana göre değişimleri incelenmiştir. Bu özel likler borusal akım reaktörünün yatışkın olmayan-hal denklemlerinin sayısal bilgisayar çözümü ile elde edil miştir. Çıkış sıcaklıklarının iki yatışkın-hal değeri arasında kararlılık gösterdiği gözlenmiştir. Ayrıca bu çalışmada borusal akım reaktörünün çıkış sıcaklıklarını geri ve ileri beslemeli kontrol mekanizmasının etkisi al" tında istenen değere nasıl ulaştığı gözlenmiştir. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this work, when the step change was given to the feed flow rate of the plug flow reactor, the change of the output temperature with time was investigated. This proporties were obtained with the aid of the solution of unsteady-state equation with digital computer. The stability of the output temper aturs were observed between two steady- state values. Beside of them, in this work the approaches of the output temperature to the desired values was observed when the system was controled with the feed back and feed forward control mechanisms. 1X1