Borusal akım reaktöründe kesme gerilimi üzerine swirl akımın etkisi
- Tez No: 45042
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SİNAN YAPICI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, bir boruda kısa helisel tip helis oluşturucularla meydana getirilen sönen Swirl (helisel) akım için duvardaki bir nokta elektroda kütle transfer katsayılarının ve duvar kesme geriliminin eksenel dağılımını incelemektir. Deneyler, Schmidt sayısının 1692 değeri ve Reynolds sayısının 8860 - 26570 değerleri arasında, boru eksenine 15° - 70° arasında açısı olan beş adet helis oluşturucusu kullanılarak yapıldı. Sistemde tanjantsal akımdan dolayı bir geri akım olup olmadığını tespit etmek için, sisteme N2 gazı verilerek akım görüntüleme deneyleri yapıldı. Yapılan gözlemler neticesinde, mevcut çalışmanın akım hızı ve helis açısı aralığında ters akım meydana gelmediği gözlendi. Boru ekseni boyunca kütle transfer katsayılarının eksenel dağılımı, kütle transfer hızının ve duvar kesme geriliminin sönümünü açık bir şekilde göstermektedir. Bu sönüm helis açısının artışıyla hızlanmaktadır. Turbulent sıçramalarının kayıtlarından, test bölmesinin giriş bölgesinde, kanat açısının ve Reynolds sayısının artışı ile sıçramalarda bir baskı olduğu ve sıçramaların eksenel mesafenin artışıyla derece derece normal davranışına döndüğü bulundu. Bu çalışmanın sonuçları, literatürde geometrik olarak benzer bazı ısı ve kütle transferi çalışmalarının sonuçları ile karşılaştırıldığında, boru boyunca kütle transfer katsayısı ve duvar kesme geriliminin davranışının diğer çalışmalarla benzerlik arzettiği tespit edildi.
Özet (Çeviri)
II SUMMARY The purpose of this study was to investigate the axial distribution of the mass transfer coefficients to a point electrode at the wall, and the wall shear stresses for a decaying swirl flow generated by short axial helical type swirl generators in a pipe. The experiments were carried out, at a Schmidt number of 1692 and in the Reynolds number range of 8860 - 26570, by using fıve swirl generators with vane angles between 15° - 70° to the pipe axis. The flow visualisation experiments were carried out by injecting N2 gas into the system to fmd if there was a reverse flow caused by tangential flow in the system. it was observed that there was no reverse flow in the range of the flow rate and of the swirl angle of the preseni study. The axial distribution measurements of the mass transfer coefficients and of the wall shear stresses along the pipe axis obviously displayed decaying of the rates of mass transfer and of wall stresses. This decay is accelarated with the increasing swirl angle. The recordings of current fluctuation, at the entry region of the test section showed that there was a suppression över the fluctuations with the increase of the Reynolds number and the vane angle, that the fluctuation gradually return back to their normal behaviour with the increase of axial distane. When the results of the present study were compared to the results of some other heat and mass transfer studies which were similar geometrically, it was found that the mass transfer coeffîcients and the wall shear stress's behavior along the pipe was similar to the other study's results.