Adapazarı Taraklı ilçesi Ulucami mahallesi'ndeki korunması gerekli kültür varlıklarımızın tespiti ve onlar için rönovasyon önerilerinin geliştirilmesi
- Tez No: 24832
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. P. İLGİ YÜCE AŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Birinci bölümde, Taraklı ilçesinin genel anlamda fiziksel değerlendirmesi yapılmış, coğrafi, tarih, nüfus, eğitim, üretim ve alt yapısı ile ilgili bilgiler verilmiştir. Bu bölümde Taraklı ilçesinin Anadoludaki yeri tanımlanmış, bulunduğu vadiye yerleşimi anlatılmıştır. İlçeye yakın çevre sinden ve uzak çevreden ulaşım, ilçenin iç ulaşımı, jeolojik ve topoğrafik verileri ile iklim ve bitki örtüsünün yapıları ile ilgili veriler aktarılmıştır. İlçenin tarihi, üretim ve ticareti ile eğitimi hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, sit alanları tanımlanarak anlatılmış, koruma amaçlı imar planı hakkında bilgi verilmiştir. Bina türleri ile binaların kısaca anlatımı yapılmış, seçilen bölgenin (Ulu Cami Mahallesi) genel mimari özellikleri anlatılırken ilçenin merkezi olan çarşı bölgesi üzerinde özellikle durulmuş dükkan, sokak ve ticaret ile sosyal etkenler üzerinde irdelemelerde bulunulmuştur. Daha sonra konut mimarisine geçilmiş plan ve cephe öğeleri tek tek ele alınarak anlatılmışlardır. Bu anlatımlar analizler ile desteklenmiştir. Üçüncü bölüm ise ilçenin tarihi dokusunun korunması ve yaşatılması için öneriler ve sonuç bölümüdür. Önceki bölümlerde aktarılan bilgilerin ışığında sonuç verileri sıralanmış ve sosyal, ekonomik, yapısal anlamda öneriler getirilmiştir. Daha sonra özele inilerek çalışma bölgesinde bazı bina ver sokaklar için öneriler getirilmiş çarşı bölgesi ve içindeki han için rölöve çalışması ve restorasyon projesi çalışmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This master thesis is about Taraklı; a town in Adapazarı. în the first part geography, history, jeology, topography, climate, flora, education, production, communication and commerce of Taraklı are described,location of this town on Anatolia is defined and its settlement on the valley is explained. İn the second part of this thesis historical sites are described and a planning of their conservation is considered. Types of buildings and informations about these buildings are given. While general architectural characteristics of selected zone (Ulu mosque district) is being described; stores, streets, commerce and social life of dovntovn are examined. Then elevation elements of typical houses are explained öne by one.:All these explanations are supported by analysis. The third part contains the suggestions about conservation of historical structures of this town. Conclusion is written depending on the information given before and some social, economic and structural suggestions are made. Also suggestions about some buildings and streets in the selected zone are given. Relieving and restoration project of downtown and an inn in the downtown are made.