İstanbul'un mekan oluşumunda ulaşımın etkisi deniz ulaşımının bu olgudaki yeri
The Inpact of the transportation on the spatial aspects of İstanbul the case of sea lines
  1. Tez No: 24833
  2. Yazar: CEMANUR TÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞULE İNANKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
İSTANBUL'UN MEKAN OLUŞUMUNDA ULAŞIMIN ETKİSİ DENİZ ULAŞIMININ BU OLGUDAKİ YERİ DANIŞMAN: Doç. Dr. Şule İNANKUL HAZIRLAYAN: Kent Plancısı Cemanur TÜRK ANAHTAR KELİMELER: İstanbul kenti ulaşım ve mekan organisazyonu ilişkisi, deniz ulaşımı, deniz ulaşımı kullanıcıları, Sosyo - kültürel yapıları, ÖZET Çalışma konusu; İstanbul'da büyük boyutlara ulaşan, hatta çıkmaza giren ulaşım sorunundan ve bunun yanında deniz ulaşımı gibi ender özelliğinin oluşundan yola çıkarak seçilmiştir. Çalışmanın amacı; İstanbul'da denizyolu ulaşımının ne derecede kullanıldığını ortaya çıkarmak, diğer ulaşım sistemleri içindeki yerini ve bugünkü durumunu belirlemektir. Ayrıca İstanbul'da Türkiye Denizcilik İşletmesi Şehir hatlarında ve Deniz otobüsü hatlarında alan çalışması yapılarak Denizyolunu kullananların sosyo - kültürel yapılarını, hatların denizyolu ulaşımındaki yeri ve önemi belirlenmiştir. Böylece İstanbul için çok önemli görülen deniz ulaşımı konusunda potansiyel kullanımı arttırma çabalarına katkıda bulunmak is tenmiştir. Çalışmada sonucunda İstanbul'da deniz ulaşımı kullanımının yetersiz olduğu, ulaşım ve planlama entegrasyonunun sağlanmadığı, deniz ulaşımında potansiyel kullanımın arttırılabileceği ortaya çıkmıştır.THE IMPACT OF THE TRANSPORTATION ON THE SPATIAL ASPECTS OF ISTANBUL THE CASE OF SEA LINES ADVISOR: Assoc. Prf.Dr. Şule INANKUL PREPARED BY: Cemanur TURK, City Planner KEY WORDS: Istanbul Transportation, Sea Lines, SUMMARY The study is concerned with the transportation problems in Istanbul. Sea lines is dealt with as an alternatif mode of mass transportation. The aim of the study is to explose the potentials of sea lines among the other mode of transportation systems in Istanbul. The socio-cultural characteristics of sea lines users is studied to find out the potential use level of sea lines in Istanbul. It is concluded that sea lines are not used in full capacity. In conclu sion. Some measures integrating sea lines system into Istabul's transportation master plan are proposed. II
Özet (Çeviri)
THE IMPACT OF THE TRANSPORTATION ON THE SPATIAL ASPECTS OF ISTANBUL THE CASE OF SEA LINES ADVISOR: Assoc. Prf.Dr. Şule INANKUL PREPARED BY: Cemanur TURK, City Planner KEY WORDS: Istanbul Transportation, Sea Lines, SUMMARY The study is concerned with the transportation problems in Istanbul. Sea lines is dealt with as an alternatif mode of mass transportation. The aim of the study is to explose the potentials of sea lines among the other mode of transportation systems in Istanbul. The socio-cultural characteristics of sea lines users is studied to find out the potential use level of sea lines in Istanbul. It is concluded that sea lines are not used in full capacity. In conclu sion. Some measures integrating sea lines system into Istabul's transportation master plan are proposed. II