Göynük (Bolu)-Taraklı (Adapazarı) bölgelerinin kretase/tersiyer sınırının iz fosilleri ve nannoplankton biyostratigrafisi
Trace fossils and nannoplankton biostratigraphy of the cretaceous/tertiary boundary in the Göynük (Bolu)-Taraklı (Adapazarı) regions
- Tez No: 133170
- Danışmanlar: PROF. DR. VEDİA TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2003
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi GÖYNÜK (BOLU) - TARAKLI (ADAPAZARI) BÖLGELERİNİN KRETASE-TERSİYER SINIRININ İZ FOSİLLERİ VE NANNOPLANKTON BİYOSTRATİGRAFİSİ Serkan SEVİM Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeoloji Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Vedia TOKER Çalışma alanı Adapazarı güneyinde, Göynük-Taraklı civarında yeralmaktadır. Bu tez konusunun hedeflediği yörede yayılımlı olan Kretase- Tersiyer çökelleri içinde gözlenen iz fosil ve nannoplankton dağılımı çalışmanın amacını oluşturmaktadır. İz fosiller ile aynı seviyelerden alınan nannoplankton örnekleri kaba, kaba- orta, orta-ince taneli kumtaşı-marn ardalanması ve kumtaşı, silttaşı, çamurtaşı olarak tanımlanan seriler içinde bulunmaktadır. İnceleme alanı içinde 14 iz fosil tanımlanmıştır. Bunlar organizmalar tarafından oluşturulan basit (Ophiomorpha isp., O. annulata, O. rudis, Skolithos isp., Planolites isp., Palaeophycus tubularis, Halmenidium orivanse, Halopoa annulata), dallanmış (Thalassinoides isp., Chondirites isp.), menderesli (Scolicia isp., S. vertabralis, Cvrvolithvs simplex) formlardır. Artan ve azalan su seviyeleri karşısında değişik özellikler sunan bu organizma oyuklarından çökelme ortamının tanımında yararlanılmıştır. Tanımlanan bu iz fosilli seviyelerden alman örnekler Geç Kretase; Arkhangelskiella cymbiformis, Eiffellithus eximius, Eiffellithus turriseiffelii, Ellipsagelosphaera fossacincta, Ceratolithoides aculeus, Cribrosphaera ehrenbergii, Micula decussata, Micula staurophora, Miada murus, Predicosphaera cretacea, Reinhardtites aunthophorus, Reinhardtites levis, Stradneria crenulata, Watznaueria barnesae Paleosen; Chiasmolithus bidem, Chiasmolithus sp., Fasciculithus sp., Fasciculithus billii,Fasciculithus tympaniformis, Fasciculithus imolutus, Heliolithus contapriae, Markalius inversus, Placozygus sigmoides, Braarudosphaera sp., Braarudosphaera discula, Coccolithus pelagicus, Cruciplaeolithus tenuis, Ellipsolithus macellus, Markalius inversus, Neochiastozygus sp., Neochiastozygus chiastus, Sphenolithus armorrhopus, Sphenolithus primus, Trochosphaera sp. nannoplankton türleri ile temsil edilir. Yapılan incelemeler ile farklı ortamları temsil eden iknofasiyes belirteçlerinin kullanıldığı çoğunlukla kumtaşı-marn ardalanması ile temsil edilen birimlerin sığ denizel-delta çekellerinden oluştuğu ve nannoplankton tür dağılımına göre çökel yaşının Geç Kretase-Paleosen arasında yeraldığı görülmüştür. 2003, 159 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Göynük-Taraklı, Kretase/Tersiyer Sının, Nannoplankton, îz fosil, iknofasiyes. ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis TRACE FOSSİLS AND NANNOPLANKTON BIOSTRATIGRAPHY OF THE CRETACEOUS-TERTIARY BOUNDARY IN THE GÖYNÜK (BOLU) AND TARAKLI (ADAPAZARI) REGIONS. Serkan SEVİM Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Geological Engineering Supervisor: Prof Dr. Vedia TOKER The study area is located south of Adapazarı, in the vicinity of Göynûk- Tarakli. The distribution of nannofossils and trace fossils in the Cretaceous- Tertiary boundary deposits are aimed of this study. Trace fossils recorded in sequence of alternated coarse, coarse-mmedium, medium-fine grain sandstone-marl and sandstone, siltstone, mudstone. Fourteen species of trace fossils were recognized in the study area. These are simple (Ophiomorpha isp., O. annulata, O. rudis, Skottthos isp., Planotites isp., Palaeophycus tubularis, Halmenidium orivanse, Halopoa annulata), branched (Thalassinoides isp., Chondrites isp.), and meandring (Scolicia isp., S. vertabralis, Curvolithw simplex) burrows of organisms. These structures which present different properties with respect to the fluctuating sea level, were used in the determination of the depositional environment. Also, Late Cretaceous is represented by Arkhangelskiella cymbiformis, Eiffellithus eximius, Eiffellithus turriseiffelii, Ellipsagelosphaera fossacincta, Ceratolithoides aculeus, Cribrosphaera ehrenbergii, Micula decussata, Micula staurophora, Micula mums, Predicosphaera cretacea, Reinhardtites aunthophorw, Reinhardtites levis, Stradneria crenulata, Watznaueria barnesae and the Paleocene is marked by Chiasmolithus bidens, Chiasmolithus sp., Fasciculithus sp., Fasciculithus billii, Fasciculithus tympaniformis, Fasciculithus involutus, 111Heliolithus contapriae, Markalım inversus, Placozygus sigmoides, Braarudosphaera sp., Braarudosphaera discula, Coccolithus pelagicus, Cruciplacotithus tenuis, Ellipsolithus macellus, Markalius inversus, Neochiastozygus sp., Neochiastozygus chiastus, Sphenolithus annorrhopus, Sphenolithus primus, Trochosphaera sp.. The detailed investigations of elastics, ichnofecies and nannofossils data indicate that Last Cretaceous and Paleocene was deposited in a shallow water-deltaic type of depositional environment. 2003, 159 pages KEY WORDS: Göynük-Tarakh, Cretaceous/Tertiary Boundary, Nannoplankton, Trace fossil, Ichnofecies. IV