Deneysel olarak oluşturulmuş meme tümöründe tamoksifenin lipid ve lipoproteinler üzerine etkisinin incelenmesi
The effects of tamoxifen on lipids and lipoproteins in experimental breast cancer
  1. Tez No: 248337
  2. Yazar: KORAY KODAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EROL ÇAKIR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırmada, deneysel olarak farelerde solid meme kanseri oluşturularaktamoksifen tedavisinin lipid, lipoproteinler ve lipid peroksidasyonu üzerine etkileri incelendi.Denekler, 4 gruba ayrıldı. Tedavi 21 gün sürdü. Tamoksifen, zeytinyağı içindeçözündürülerek gavaj ile verildi. Serumda total kolesterol, trigliserid, yüksek dansitelilipoprotein kolesterolü, çok düşük dansiteli lipoprotein kolesterolü ve malondialdehitdüzeyleri ölçüldü.Total kolesterol düzeyinin, hem sağlıklı hem de tümörlü kontrol grubuna göre;tamoksifen tedavisi verilen gruplarda anlamlı olarak azaldığı gözlendi.Trigliserid düzeyinin, sağlıklı kontrol grubuna göre; tümörlü grupta arttığı, tamoksifentedavisinin anlamlı düşüşe yol açtığı bulundu.Yüksek dansiteli lipoprotein kolesterolü düzeyinin tümörlü gruplarda anlamlı olarakazaldığı, bu azalmanın tamoksifen tedavisi ile daha da arttığı bulundu.Çok düşük dansiteli lipoprotein kolesterolü düzeyinin, sağlıklı kontrol grubuna göre;tümörlü kontrol grubunda arttığı, tamoksifen tedavisi ile anlamlı olarak azaldığı gözlendi.Malondialdehit düzeyinin ise sağlıklı kontrol grubuna göre; tümörlü kontrol grubunda,düşük doz tamoksifen tedavisi verilen grupta, yüksek doz tamoksifen tedavisi verilen gruptaanlamlı olarak artmış olduğu gözlendi. Malondialdehit düzeyinde görülen yükselme en çokyüksek doz tedavi grubunda idi.
Özet (Çeviri)
In this research, solid breast cancer is formed experimentally in mice and the effectsof tamoxifen treatment on lipids, lipoproteins and lipid peroxidation are examined. The micewere grouped into 4. The duration of treatment was 21 days. Tamoxifen was dissolved inolive oil and given by gavage. The levels of total cholesterol, triglyceride, high densitylipoprotein cholesterol, very low density lipoprotein cholesterol and malondialdehyde inserum were measured.The levels of total cholesterol were found to be significantly decreased in tamoxifentreatment groups when compared with both healthy control group and control group withtumors.Triglyceride level was found to be increased in group with tumors when comparedwith healthy control group. Tamoxifen treatment caused statistically significant decrease.The levels of high density lipoprotein cholesterol were found to be significantlydecreased in groups with tumors. This decrease increased more with tamoxifen treatment.The level of serum very low density lipoprotein cholesterol was found to be increasedin group with tumors, when compared with the healthy control group. The level decreasedsignificantly with tamoxifen treatment.Serum malondialdehyde levels were measured to be increased significantly in controlgroup with tumors, low dose tamoxifen treatment group and high dose tamoxifen treatmentgroup when compared with healthy control group. The maximum increase inmalondialdehyde level was in high dose group.