Evaluatıon of selectıve ınfıltratıon of t- cell subsets ın malıgnant and non-malıgnant regıons of N-methyl-N-nıtrosourea (MNU)ınduced breast cancer model
N-metil-N-nitrözüre (MNU) ile oluşturulmuş deneysel meme tümör modelinde malign ve malign-olmayan meme dokusunda seçici immün infiltrasyon düzeyinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 267393
  2. Yazar: TARİQ MOHAMMED ZEKİ ABDULSAMAD FAHMİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİN KANSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tümör Biyolojisi ve İmmünolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Meme kanserinde T hücrelerinin fenotip ve/veya fonksiyonları, immün kompartmanlar adı verilen immün ilişkili dokulardaki dağılımlarına göre farklılık gösterebilir ve bu da tümör saldırısına karşı immünolojik fonksiyon/disfonksiyon üzerine büyük ölçüde yansımaktadır. Sıçanlardaki N-Metil-N-nitrozoüre (MNU)-uyarılmış meme karsinomalarında ortaya çıkan histopatolojik lezyonlar insanda tespit edilenlere uygun ve benzer özellikler taşımaktadır. Bu çalışmada, tümör yükünün tümör mikroçevresinde, tümöre komşu ve karşı meme lenf nodlarında, dalakta ve kemik iliğindeki T hücre alt-gruplarına etkisi değerlendirilmiştir. Tümörlerdeki CD8+ sitotoksik ve CD4+ yardımcı T hücrelerinin oranlarında diğer immün kompartmanlardakinden anlamlı olarak farklılık tespit edilmemiştir. Dahası, bu hücrelerin bir çoğunun CD4+CD25hi yada CD4+Foxp3+, CD8+Foxp3+ regülatör fenotipte olduğu gözlenmiştir. Meme tümörüne yerleşen ama komşu meme dokusunda bulunmayan Treg hücrelerinin bu seçiciliği ayrıca Treg ilişkili genlerin ekspresyonları ile de doğrulanmıştır. CD161+ NK T hücrelerinin yüzdesi de tümörlerde, meme lenf nodlarında ve kemik iliğinde anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Tümörlü hayvanların lenf nodlarında dalağa kıyasla CD8+ ve CD4+ hücrelerin toplam miktarı artmış olup her iki kompartmanda da yüksek miktarda CD4+CD25hi Treg hücreleri yerleşmiş durumdadır. Kemik iliğinde CD4+ yardımcı T hücre yüzdelerinde anlamlı bir artış tespit edilmiştir. Tümörlü hayvanların immün hücrelerince salınan başlıca immün baskılayıcı sitokinin TGF-ß olduğu, ayrıca T hücrelerinin çoğalma kapasitelerinin düştüğü belirlenmiştir. Dolayısıyla, T hücre alt-gruplarının dalak, meme lenf nodları, kemik iliği ve tümör kitlesindeki farklılaşmış dağılımının MNU-uyarılmış meme tümörü taşıyan hayvanlardaki tümör ilişkili immün baskılanmaya katkı sağladığını söyleyebiliriz. Bu kompartmanlar arası ilişkiler birlikte tümörlerin immünoterapisi için yeni stratejiler geliştirilmesine olanak tanıyacaktır.
Özet (Çeviri)
In breast cancer, the phenotype and/or the function of T cells may differ according to their distribution through immune-associated tissues, namely immune compartments, which is greatly reflected on the immunological function/dysfunction against the insult of tumor. The histopathological lesions occurred in N-methyl-N-nitrosourea (MNU)-induced mammary carcinomas in the rat are closely relevant and similar to that observed in the human. In this study, the impact of tumor burden on the T cell subsets presenting in the tumor microenvironment, tumor-adjacent and -opposite mammary lymph nodes, spleen and in the bone marrow was assessed. In the tumors, ratio of CD8+ cytotoxic and CD4+ helper T cells were not significantly different than other immune compartments. Furthermore, most of these cells were identified to be of CD4+CD25hi or CD4+Foxp3+, CD8+Foxp3+ regulatory phenotype. The selectivity of the Tregs populating the mammary tumors but not in neighboring-mammary tissue was also confirmed by the expression of Treg-associated genes. The percentage of CD161+ NKT cells was also significantly increased especially in the tumors, mammary lymph nodes and bone marrow. In the lymph nodes of tumor-bearing animals, and in contrast to the spleen the total amount of CD8+ cells and CD4+ cells were increased but both of these compartments harbored high numbers of CD4+CD25hi Treg cells. In the bone marrow, there was a significant increase in the percentage of CD4+ T helper cells. TGF-ß was determined as the major immune suppressive cytokine secreted by the immune cells of tumor-bearing animals; in addition, proliferation capacity of the T cells was diminished. Hence, we conclude that the differential distribution of T cell subsets through the spleen, mammary lymph nodes, bone marrow and the tumor mass in MNU-induced mammary tumor-bearing animals may contribute to a tumor-associated immunosuppression. Together, these inter-relationships may provide opportunities towards the development of new strategies for immunotherapy of tumors.