Pulmoner tromboemboli sıklığı ve mortalitesinin meteorolojik parametreler ile ilişkisi
Relation of the frequency and mortality of pulmonary thromboembolism with meteorological parameters
  1. Tez No: 248342
  2. Yazar: GÖKHAN PERİNCEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN NURİ HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Kardiyovasküler olayların kronobiyolojik olarak gözlendiği birçok çalışma ile ispatlanmıştır. Özellikle akut miyokart infarktüsü, ani kardiyak ölüm, aort diseksiyonu, stroke, retinal ven oklüzyonu ve derin ven trombozunun kronobiyolojik varyasyon gösterdiği saptanmıştır. Bununla birlikte pulmoner tromboemboli gelişimi üzerine meteorolojik faktörlerin etkisi birçok ülkede farklı iklim koşullarında araştırılmış ve farklı sonuçlar elde edilmiştir.01/05/2001 ile 31/04/2008 tarihlerini kapsayan yedi yıllık dönemde, Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Kliniği tarafından yatırılarak akut pulmoner tromboemboli tanısı konmuş 234 hastanın verileri retrospektif olarak incelendi. Pulmoner tromboemboli tanısı konan hastalar, massif pulmoner tromboemboli ve nonmassif pulmoner tromboemboli hastaları olarak iki gruba ayrıldı. Hastaların demografik özellikleri, adresleri ve acil servise başvuru tarihleri kaydedildi. Bu veriler doğrultusunda; hastaların başvuru tarihinden önceki üç günlük, yedi günlük ve başvuru ayına ait basınç, sıcaklık ve nem değerleri tespit edilerek ortalaması alındı. SPSS 15 programı ile analiz edildi. Tanımlayıcı istatistik, Kolmogorov-Smirnov testi, X2 testi, korelasyon analizi ve bağımsız örneklerde T testi uygulandı.
Özet (Çeviri)
In many studies it has been proved that cardiovascular events are seen choronobiologically. It has been found that especially acute myocardial infacrtion, sudden cardiac death, aorta dissection, stroke, retinal vein occlusion and deep vein thrombosis display chronobiological variations. Furthermore, the effect of meteorological factors on pulmonary thromboembolism development has been investigated in many countries under different climatic conditions and different results have been achieved.The findings of 234 patients, who were hospitalized by Chest Clinic of Trakya University Hospital with a diagnosis of acute pulmonary thromboembolism between 01.05.2001 and 31.04.2008, were analyzed retrospectively. Patients with pulmonary thromboembolism were divided into two groups as massive pulmonary thromboembolism and non-massive pulmonary thromboembolism patients. The demographical characteristics, addresses and dates of presentation to the emergency service were recorded. According to these data the pressure, temperature and humidity values for the three and seven days before the admission to hospital and those values belonging to the month in which the patient came to the hospital were found and their averages were taken. They were analyzed with SPSS 15 program. Descriptive statistics, Kolmogorov-Smirnov test, X2 test, correlation analysis and T test with independent samples were applied.