Akut koroner sendrom ve stabil angina pektorisli hastalarda osteoprotegerin düzeyleri ile koroner arter hastalığının yaygınlığı ve geç dönem prognoz arasındaki ilişki
The relation between the levels of osteoprotegerin and the degree of coronary artery disease and late prognosis in patients with acute coronary syndrome and stable angina pectoris
  1. Tez No: 248341
  2. Yazar: FEYZA AKSU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışma stabil angina pektoris ve anstabil angina pektoris / ST elevasyonsuz miyokard infarktüslü hastalarda serum osteoprotegerinin koroner arter hastalığının tanısı, yaygınlığı ve prognozundaki yerini değerlendirmek için yapıldı.Çalışmaya 30 kontrol grubu, 65 stabil angina pektoris grubu, 65 akut koroner sendrom grubu olmak üzere toplam 160 kişi alındı. Sonrasında 4. ayda kontrol izlemleri yapıldı. Stabil angina pektoris grubundan 4 hastaya, akut koroner sendrom grubundan 3 hastaya 4 ay sonrasında ulaşılamadı. Akut koroner sendrom grubundan 7 hastada takip süresinde ölüm gerçekleşti. Tüm hastalardan yatışlarının 1. saatinde, akut koroner sendrom grubundaki hastalardan ek olarak 24. saatte ve 5. günde osteoprotegerin için kan alındı.Kontrol gurubu ile stabil angina grubu ve kontrol grubu ile akut koroner sendrom grubu arasında 1.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the value of serum osteoprotegerin in the diagnosis, severity and prognosis of coronary artery disease in patients with stable angina pectoris and unstable angina pectoris / non ST elevation myocardial infarction.Hundred sixty patients were included in this study; 65 of them in stable angina pectoris group and 65 in acute coronary syndrome group. Followup monitoring was performed in the 4th month. Four patients of the stable angina pectoris group and 3 patients of the acute coronary syndrome group were unreachable. Seven patients of the acute coronary syndrome group died during the follow up.