İnfertil olgularda gonadotropinli süperovulasyon siklusları ile Klomifen Sitratlı minimal stimülasyon siklusları sonuçlarının karşılaştırılması
Compariso of performance of minimal stimulation protocole with individual gonadotropin protocole in infertile casess
- Tez No: 248367
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KÜÇÜK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
İnfertil olgularda ovulasyon indüksiyonu ile başarılı sonuçlar elde edilmektedir. Klomifen sitrat bu konuda kullanılan en yaygın ilaç olup özellikle oligoanovulatuar hastalarda faydaları tartışmasızdır. Klomifen sitrat tedavisinde başarı elde edemeyen hastalara bir üst basamak tedavi olarak gonadotropin önerilir. Bütün siklus sadece gonadotropin kullanımı hastalar için maliyeti yüksek, sık kontrol gerektiren, riskleri bulunan bir protokoldür. Minimal stimulasyon olarak adlandırılan klomifen sitrata gonadotropin eklenen protokol hastaya sağladığı rahatlık, düşük maliyet, güvenlik konularında avantajlıdır. Çalışmamızın amacı infertil çiftlerde minimal stimulasyon protokolü ve sadece gonadotropin protokolü uygulanan sikluslardaki performansların karşılaştırılmasıdır.Çalışmamızda Ocak 2004-Aralık 2008 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi Tıp Fakultesi İnfertilite Polikliniği'ne başvuran gonadotropinle süperovulasyon veya klomifen sitratla minimal stimülasyon uygulanan 80 hasta toplam 152 siklus süresince retrospektif olarak tarandı. Olguların 40'ı gonadotropin ve intrauterin inseminasyon (Grup A) , 40'ı klomifen sitrat-gonadotropin ve intrauterin inseminasyon (Grup B) uygulanmış hastalardan oluşmaktaydı.Bulgularımız infertil hastalarda tam siklus rekombinant folikül stimüle edici hormon kullanımının minimal stimulasyon (klomifen sitrat ve rekombinant folikül stimüle edici hormon) protokolüne göre gebelik oranları açısından farklı olmadığını ortaya koymaktadır. İki grup hasta arasında eşit sayıda dominant foliküle, aynı foliküler faz uzunluğuna ulaşılmış ama endometrium paterni açısından rekombinant folikül stimüle edici hormon ve intrauterin inseminasyon uygulanan grup, minimal stimulasyon ve intrauterin inseminasyon uygulanan gruba göre daha kalın ve daha çok oranda üç katman endometrium paterne sahip olmuştur. Ancak bu durumun iki grup arasındaki gebelik oranlarını etkilemediği izlenmiştir. Klomifen sitrat tek başına primer veya sekonder infertilite tedavisinde birinci basamak ilaç olmasına rağmen ideal bir ilaç değildir. Oligoanovulatuar kadınlarda yüksek ovulasyon sağlasa da antiöstrojenik özelliği servikal skor ve endometrial ortama etki ederek gebeliği engelleyici bir durum yaratmaktadır. Düşük maliyet ve az takip gerektirmesi açısından minimal stimulasyon protokolü ara tedavi olarak tüm siklus gonadotropin uygulamasından önce uygulanabilir bir yöntemdir. Tedavi sırasında yeterince östrojenik etkinin sağlanması amacıyla minimal stimulasyon protokolüne dışarıdan (oral-vaginal) östrojen ilavesi uygun olabilir.
Özet (Çeviri)
Ovulation induction has successful results in infertile cases. Clomifen citrate has been a useful drug especially in oligoanovulatory patients. Gonadotropins are the second option for clomifen citrat therapy failures. Use of gonadotropin during full cycle is expensive, risky and needs frequent controls. Minimal stimulation protocole adds gonadotropins to clomifen citrate and has advantages of being more simple, cost effective and safe. The goal of the present study is to compare the performance of minimal stimulation protocols with only gonadotropin protocols in infertile cases.The present study contains 80 patients admitting to Trakya University Faculty of Medicine, Department of Infertility Outpatient Clinic, attending ovulation induction program for 152 cycles. Forty of these patients (Group A) received daily recombinant FSH and timed intrauterine insemination while 40 patients were administered clomifen citrate and recombinant FSH and timed intrauterin insemination.Data analysis demonstrated no significant difference between the two groups with respect to the number of dominant follicules and foliculer phase lengths. However, according to the endometrium pattern difference, group A (recombinant FSH + intrauterine insemination) has thicker and more frequent trilaminar pattern than group B (clomifen citrate + recombinant FSH + intrauterine insemination). For patients undergoing superovulation with intrauterine insemination, a recombinant FSH alone protocol yields no statistically significant pregnancy rates than one using combination of recombinant FSH with clomifen citrate. The number of dominant follicles and follicular phase lengths were similar in the two groups but according to endometrial pattern, the recombinant FSH and intrauterine insemination group had thicker and higher ratio in terms of trilaminer pattern compared to the minimal stimulation protocole. This situation was not related with the pregnancy rates between the groups. Clomifen citrate being a first line therapeutic agent in primary and secondary infertility cases, is not an ideal drug. In oligo-anovulatory patients, it supports high rates of ovulation but it has antiestrogenic effects in cervical scorring and endometrium those of which prevent high rates of pregnancy. Risk and the need of less control visits of minimal stimulation protocole can be used as a step treatment because of its low cost, before full cycle recombinant FSH protocole. During the treatment, addition of oral or vaginal estrogen in order to supply enough effect can be thought.