Futbolcularda izokinetik kas kuvvetinin anaerobik güce etkisi
The effects of isokinetic muscle strenght on anaerobic power in footballers
- Tez No: 248411
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATMA ÜNVER KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırma, 15-16 yaş genç futbolcularda izokinetik kas kuvvetinin sıçrama yüksekliği ve sürat performansına etkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmaya bir futbol takımının alt yapısında oynayan 15-16 yaşlarında 14 sporcu gönüllü olarak katılmıştır. Deneklerin ölçümleri Cybex Norm 6000 (Ronkonkoma NewYork A.B.D.) cihazında yapılmıştır. 60 derece/sn hızda 5 tekrar ve 180 derece/sn hızda 15 tekrardan oluşan izokinetik kuvvet testi uygulanmıştır. Ayrıca Newtest (Filand) cihazı ile deneklerin squat (SS) ve aktif (AS) sıçrama yükseklikleri belirlenmiştir. 10. ve 30. metreler Newtest (Filand) cihazı fotoselleri tespit edilmiştir. Araştırma sonrası elde edilen değerler arasındaki farklar iki eş arasındaki farkın önemlilik testi, ilişkiler Pearson korelasyon testi uygulanarak tespit edilmiştir. Çalışma sonrası Dominant (D), Nondominant (ND) bacakların Kuadriseps (Q) ve Hamstring (H) Peak Tork (PT) değerleri elde edilmiştir. Yapılan inceleme sonucu; Pik Tork Dominant Kuadriseps 60º/sn (PTDQ60º) SS (r= ,66**), AS (r= ,67**), 10m ile (r= -,53*) ve 30m. ile (r= -,72**), Pik Tork Dominant Hamstring 60º/sn (PTDH60º) AS (r= ,60*) ile ve 30m. ile (r= -,70**), Pik Tork Nondominant Kuadriseps 60º/sn (PTNDQ60º) ile 30m. (r= -,70**), Pik Tork Nondominant Hamstring 60º/sn (PTNDH60º) ile 30m. (r= -,67**), PTNDQ180º/sn ile AS arasında ilişki tespit edilmiştir (r= ,65*), (*= p< 0.05) (** = p< 0.01).
Özet (Çeviri)
This research was applied with the aim of investigating the effect of muscle strenght on jumping heigh and speed performance. 14 footballers who played in substructure team aged between 15-16 joıned this research volunteeringly. Participant measurement were done by Cybex Norm 6000 (Ronkonkoma NewYork A.B.D.). İsokinetic strength test that compose of 5 repetitions in 60 degree and 15 repetitions in 180 degree was applied. Beside that squat and active jumping heigh of the participants were defined by Newtest (Filand) equipment. The difference between measurement after the research was stated by using Pearson Correlatıon and T Test. After the training session Quadriceps (Q) and Hamstring (H) Peak Tork (PT) strenghts of Dominant (D) and Non-dominant (N) legs were obtained. After the result of the research relation between Peak Tork Dominant Quadriceps 60º/sec (PTDQ60º) SJ (r= ,66**), AJ ( r= ,67**), 10m. with (r= -,53*) 30m. with (r= -,72**), Peak Tork Dominant Hamstring 60º/sec (PTDH60º) AJ (r= ,60*) with 30m. (r= -,70**), Peak Tork Nondominant Quadriceps 60º/sec (PTNDQ60º) with 30m. (r= -,70**), Peak Tork Nondominant Hamstring 60º/sec (PTNDH60º) with 30m. (r= -,67**), PTNDQ180º with AS were defined. As investigating the relation of this research it was observed that other muscle groups have also worked out. A significant difference was figured out between PTDH60º and PTNDH60º but no difference was observed in others. The ratio of H/Q was found in 60 velocity and 64,71 value. This value is close to the 60 percent which advised for footballers. Cybex test was applied on one leg and SJ. As test was applied on two legs. While interpreting this must be taken into consideration.Keyword: İsokinetic, squat jumping, active jumping, velocity