Serbest yürüyüşün orta yaş ve üzeri bireylerde fiziksel ve kognitif fonksiyonlar, emosyonel statü ve yaşam kalitesi üzerine etkilerinin incelenmesi
Analysis of the effects of regular walking on physical and cognitive functioning, emotional status and quality of life in middle aged and older adults
- Tez No: 248416
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR CAVLAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Yürüyüş en çok önerilen ve tercih edilen fiziksel aktivitelerden biridir. Bu çalışmanın amacı uzun süreli serbest yürüyüşün, orta yaş ve yaşlı olgularda fiziksel ve kognitif fonksiyonlar, emosyonel statü ve yaşam kalitesi üzerine etkilerini incelemek ve aynı yaş grubundaki inaktif olgularla karşılaştırmaktır.Çalışmaya yaş ortalaması 56,30 ± 4,85 yıl olan (40- 70 yaşları arasında) en az 1 yıldır, haftada en az 3 gün, en az 45 dk. düzenli yürüyüş yapan kırk olgu ile yaş ortalaması 55,15 ± 5,64 yıl olan (40- 70 yaşları arasında) inaktif kırk olgu dahil edilmiştir. Yapılan test ve ölçümlerden önce olguların sosyo-demografik bilgileri kaydedilmiştir. Vücut Kitle İndeksi ve Bel-Kalça Oranı hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Walking is one of the most recomended and popular physical activity. The aims of this study was (1) to examine the effects of brisk walking on physical and cognitive functioning, emotional status and quality of life in middle aged and older adults and (2) to compare with inactive subjects.Forty middle-aged and older adults with a mean age of 56,30 ± 4,85 years (range; 40- 70) walking for at least one year, at least three times a week, at least 45 minutes a day and forty inactive subjects with a mean age of 55,15 ± 5,64 years (range; 40-70) were included in this study. Before testing, socio-demographics of the subjects were recorded. Body Mass Index and Waist-Hip Ratio were calculated.