Küçük hücreli olmayan akciğer kanser hücre dizisi pc 14 üzerinde pten tümör baskılayıcı geninin invazyon, proliferasyon ve apoptoz üzerindeki olası etkilerinin mekanizmaları ile araştırılması
A study on the pten tumor supressor gene potential effects of non small cell lung cancer cell pc 14 cell proliferation, invasion and apoptosis with potential mechanisims
- Tez No: 248417
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN AKÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
İnsan karsinogenezinin çok adımlı bir oluşum olduğu ve kanser gelişimi süresince meydana gelen fenotipik değişikliklerin hücre içindeki genetik değişiklik birikimlerinin yansıması olduğu günümüzde yaygın olarak kabul edilir. Böylece kanser hücrelerindeki metastatik fenotiplerin kazanılma süreçlerini anlamak için kanser hücrelerinin metastatik fenotipleri ile ilişkili olan ve kanser gelişimi süresince değişikliklerinin çoğaldığı gözlenen genlerin tanımlanması zaruridir. Bu sebeple araştırmacılar, metastatik kanser hücrelerinde prenatal değişmiş ve kanser hücrelerinin metastatik potansiyellerini düzenleme aktivitesine sahip genleri araştırmaktadırlar. Akciğer kanserinde PTEN/MMAC1 geni sık olarak inaktiftir. Bununla beraber bu genin akciğer kanser hücrelerinin metastatik potansiyellerinin düzenlenmesine karışıp karışmadığı hala açık değildir. Bu literatür bilgilerine rağmen henüz akciğer kanser metastazını kontrol eden bir gen bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
It is now widely accepted that human carcinogenesis is a multi-step process and phenotypic changes during cancer progression reflect the sequential accumulation of genetic alteration in cells. Thus, in order to understand the process of acquisition of metastatic phenotypes in cancer cells, it is indispensable to identify genes whose alterations accumulate during cancer progression and correlate with metastatic phenotypes of cancer cells. For this reason researchers have been searching for genes that are pregenetially altered in metastatic cancer cells and have activities to regulate their metastatic potentials. In lung cancer PTEN/MMAC1 gene is frequently inactivated. However, it still remains unclear whether this gene is involved in the regulation of metastatic potential in lung cancer cells. In spite of above knowledge we don not know any gene which can control lung cancer metastasis. In this study it is clearly shown that although recreated PTEN wt expression supresses non small lung cancer cell lines on PC14 cells invasion at % 67±3.2 though PI3K-AKT pathway, has no affects on proliferation and apoptosis when compared with control cells.