Aktif öğretim ve klasik öğretim yöntemlerinin badminton ders konusuna yönelik duyuşsal ve psikomotor erişi düzeylerine etkisi
The effect of active teaching and traditional teaching style on the sensitive and psycho-motor acqusition levels related to badminton course
  1. Tez No: 248433
  2. Yazar: BERNA ÖZCAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEKAİ PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Bu araştırmanın amacı; aktif öğretim yöntemi ile klasik öğretim yöntemlerinin (gösterip yaptırma) beden eğitimi ders programı kapsamında öğretilen badminton ders konusunda çocuğun duyuşsal özellik ve psikomotor beceri alanlarındaki erişi düzeylerine etkisini araştırmaktır.Deneysel modelde planlanan bu çalışmanın örneklem grubunu; 10 erkek (%33. 3), 20 kız (%66. 7) 1. grupta, 12 erkek (%40.0), 18 kız (% 60.0) 2. grupta olmak üzere toplam 22 erkek(%367), 38 kız (%63.3) oluşturmaktadır.Betimsel istatistiklere yönelik veriler araştırmacı tarafından hazırlanan`` Kişisel Bilgi Formu''ile; Psikomotor beceri düzeyleri; likert tipi ( devamlı, sık sık, bazen, hiç) 25 maddelik ?Badminton Beceri Düzeyi Gözlem Formu? aracılığıyla toplanmıştır. Formdan alınabilecek en düşük puan 25, en yüksek puan ise 100 dür. Gruplara ilişkin ?duyuşsal özellikler? Pehlivan (1998) tarafından geliştirilen ve güvenilirlik katsayısı (Cronbach Alpha) .93, ve 22 maddeden oluşan likert tipi `Beden Eğitimi Dersi Tutum Ölçeği' (BEDTÖ) ile toplanmıştır.Verilerin analizinde; frekans dağılımı (f), yüzdeler (%), aritmetik ortalama ( ) ve standart sapmayla (SS) birlikte iki grup ortalamaları arasındaki farkın anlamlılık düzeyi için t testi istatistik teknikleri kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to detect of active teaching approach and traditional teaching style (show and get the students to do) on the child?s acqusition level of sensitive and psycho-motor skils in the physical education schedule.The study sample was 60 people consisting of 10 males (33.3 %), 20 females (66.7 %) fort he experimendal group and 12 males (40.0 %), 18 females (60.0 %) fort he control group which is 22 males (36.7 %), 38 females (63.3 %) in total.The data related with deseriptive statistics were collected by using ?Personel Information Form?, which was developed by the resercher and thedata related with the psycho-motor skill levels were collected via 4 point Likert-type ?Badminton Skill Level Observation Form? with 25 items. Ranged between 25-100.