Ev ortam havasındaki küf ve mayaların ve ev karakteristiklerinin çocuklarda alerjik astımla ilişkisi
Relationship between allergic asthma in children and indoor air molds and yeast and home characteristics
  1. Tez No: 248432
  2. Yazar: TANER COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEZA OTAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Allerji ve İmmünoloji, Mikrobiyoloji, Allergy and Immunology, Microbiology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada alerjik astım nedeni ile Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Çocuk Alerji Polikliniğine başvurmuş ve deri alerji testleri yapılmış çocuk hastalardan pozitif (pozitif hasta) ve negatif reaksiyon verenlerin (negatif hasta) evlerinden hava örnekleri alınarak izole edilen küflerin identifikasyonu, yoğunlukları, Mersin ilinin meteorolojik şartlarına göre aylık dağılımları ve ev karakteristikleri ile ilişkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Çalışmada Mersin iline bağlı 4 merkez ilçe (Toroslar, Mezitli, Akdeniz ve Yenişehir) ile 2 çevre ilçenin (Tarsus ve Silifke) farklı bölgelerinde ikamet eden, alerji testleri açısından pozitif 38 hasta ve negatif 23 hastanın ev içi ve ev dışından 2007 Eylül-2008 Kasım ayları arasında 9'ar kez örnekleme yapılmıştır. Hava örnekleme cihazı airIDEAL (bioMérieux, Fransa) kullanılarak, Sabouraud Dekstroz Agar besiyerine ekim yapılmıştır. Üreyen küf kolonileri makroskobik ve mikroskobik morfolojilerine göre değerlendirilerek cins düzeyinde identifikasyonları yapılmıştır.Toplam 549 ev içi ve 252 ev dışı ortamdan yapılan örneklemelerde 31 cinse ait 203153 CFU küf mantarı izole edilmiştir. İzole edilen küflerin dağılımı sırasıyla Cladosporium (%69,3), Penicillium (%18,9), Aspergillus (%6,5), Alternaria (%3,2), Fusarium (%0,8) ve diğer cinsler (%1,3) şeklindedir. Tüm cinsler açısından değerlendirildiğinde pozitif ve negatif hastaların evlerinden alınan örnekler arasında anlamlı farklılık görülmemiştir. İç ve dış ortam örnekleri küf yoğunlukları bakımından karşılaştırıldığında Alternaria, Aspergillus, Fusarium, Penicillium ve diğer cinslerde etkileşimin zayıf, Cladosporium cinsi için güçlü olduğu bulunmuştur. İlçeler arasında iç ortam örneklerinde Alternaria, Aspergillus, Fusarium ve diğer cinslerin yoğunlukları farklılık göstermezken, Cladosporium ve Penicillium cinslerinde farklılık saptanmıştır. Ev karakteristiklerinin tespiti için uyguladığımız anket sonuçları evlerdeki küf yoğunluğunun belirlenmesinde etkin rol oynamamıştır.Küflerin yoğunlukları ve mevsimsel değişimleri ile hastaların alerjik şikayetleri arasında anlamlı bir ilişki saptanamamıştır. Bu nedenle hergün ve gün içinde farklı saatlerde örneklemenin yapıldığı ve bu sırada hastaların klinik durumlarının takip edildiği çalışmalarda daha anlamlı sonuçların bulunabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to identify the molds isolated from the indoor and outdoor air samples of the pediatric patients who have positive and negative reactions with the skin prick allergy tests attended to the allergy clinic of Mersin University Faculty of Medicine, to detect the concentrations of the isolated molds, their monthly distribution according to the meterological conditions of the Mersin city, and to evaluate the relationship between these parameters and the home characteristics.In this study indoor and outdoor air samples were taken for 9 times between September 2007 and November 2008 from the houses of 38 skin allergy tests positive and 23 negative patients who live in 4 different central districts (Toroslar, Mezitli, Akdeniz and Yenişehir) and 2 peripheric districts ( Tarsus and Silifke) of Mersin provinence. Air samples were inoculated on Sabouraud?s Dextrose Agar by using an air sampler (airIDEAL, bioMérieux, France). The mold colonies were examined according to their macroscopic and microscopic morphologies and identified to the genus level .Totally 203153 CFU mold colonies belonging to 31 different genus were isolated from 549 indoor and 252 outdoor air samples. Distribution of the mold isolates by genus level was in this order; Cladosporium (69.3%), Penicillium (18.9%), Aspergillus 13235 (6.5%), Alternaria (3.2%), Fusarium (0.8%) and other species (1.3%). There was no significant difference between the positive and negative patient?s home samples considering all of the genus. When indoor and outdoor air samples were compared for their mold concentrations the correlation was weak for Alternaria, Aspergillus, Fusarium, Penicillium genus and other genus and high for Cladosporium genus. Among the districts of Mersin in indoor samples, while there was no significant difference in the mold concentrations of Alternaria, Aspergillus, Fusarium and other genus, there was a significant difference in Cladosporium and Penicillium concentrations. The results of the questionary applied for the detection of the home characteristics were not efficent for determination of the mold concentrations in the houses.There was no significant relationship between the mold concentrations and their seasonal changes and the allergical complaints of the patients. Therfore, it is considered to have more significant results in studies of which clinical status of the patients is well monitored and the samples are collected daily and at different times of the same day.