Kentsel alanlarda taşınmaz değerlemesi ve Karatay ilçe Belediyesi için bir uygulama
The Evaluation of land value in urban regions and an application for Municipality of Karatay
  1. Tez No: 24847
  2. Yazar: MEHMET ERTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ABBAS BARIŞKANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi KENTSEL ALANLARDA TAŞINMAZ DEĞERLEMESİ VE KARATAY ÎLÇE BELEDİYESİ İÇİN BİR UYGULAMA Mehmet Ertaş Selçuk Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Jeodezi ve Fotogrametri Anabilim Dalı Danışman : Prof. Abbas Banşkaner 1992, Sayfa : 139 Jüri : Prof. M. Nuri ERGİN Prof. Dr. Mehmet YERCİ Prof. Abbas BARIŞKENER Bu çalışmada; ülkemizde yeni önem kazanmaya başlayan taşınmaz değerlemesi örneklerle anlatılmaya çalışılmıştır. Konunun anlaşılması ve bir fikir sel zemin oluşması için ilk olarak felsefi görüşler sunulmuştur. Daha sonra değerleme konusuna girilmiş, değerlemeyle ilgili teoriler veril dikten sonra basit değerleme örnekleri verilmiştir. Konu ilerledikçe yapışız parsel lerin değerlemesine geçilmiş ve somut değerlemeler yapılarak, konuya matematiksel bir boyut kazandırılmıştır. Konunun sonlarında“puanlama”veya“fonksiyonel”modellerden hangisi nin seçilmesi gerektiği üzerinde tartışma açılmış ve“puanlama”yönteminin seçilmesinin uygun olacağı gerekçeleri verildikten sonra karara bağlanmıştır. Sonuç ve Öneriler bölümünde ise; mevzuatımızda böyle bir kavramın ol madığı, ama kent topraklarının kazandığı önem itibariyle, ülkemizde değerleme konusunun bir zorunluluk olduğu gerekçeleriyle açıklanmış ve bunun için bazı öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Mester Thesis THE EVALUATION OF LAND VALUE IN URBAN REGIONS AND AN APPLICATION FOR MUNICIPALITY OF KARATAY Mehmet Ertaş Selçuk University Graduate School of Natural and Applied Sciences Departmen of Geodesy and Photogrammetry Engineering Supervisor : Prof. Abbas Banşkaner 1992, Page : 139 Jury : Prof. M. Nuri ERGÎN Prof. Dr. Mehmet YERCİ Prof. Abbas BARIŞKENER In this study, valuation of the property which has been gaining impor tance in our country recently, was explained with examples. For the understanding of the subject and the establishment of conceptional background, philosophical opinions were introduced. Later on, the study was entered into the subject of valuation. Simple ex amples for the valuation were given after the introduction of regulations related to the valuation. In later chapters, the valuation of the parcels without property was looked at and a mathematical dimension was obtained by making exact valuations. At the end of the subject, argument was made over the preference bet ween“making”and“functional models”. It was decided that the preference of the“making”model was suitable. In the conclusion and recommendation chapter, the necessity of the valuation subject was declared with reasons and some suggestions were made for that reason. 11