Ereğli-İvriz sağ sahil sulama alanında yeraltı suyu kalitesi ve sulamada kullanılabilirliği üzerinde bir araştırma
An Investigation about grounwater Quality and It's usablenss at irrigation of Ereğli-İvriz right side irrigation area
- Tez No: 24848
- Danışmanlar: PROF.DR. TAMER YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Ereğli-İvriz Sağ Sahil sulama şebekesi sulama alanında İvriz Barajı'ndan alman sulama suyu yetersiz kaldığından, yeraltı suyu ile takviyesi düşünülmektedir. Bu amaçla yeraltı suyunun kalitesi araştırılmış, sulamada kullanılabilirliği tespit edilmiştir. Yeraltı suyunun kalitesinin tespiti için araştırma alanında DSİ tarafından açılmış 4 adet gözlem kuyusu ve halkın 12. adet sulama kuyusu seçilmiştir. Bu kuyulardan Ocak 1991 den Haziran 1991 'e kadar her ay su numunesi alınmış ayrıca gözlem kuyularının taban suyu seviyeleri zemin seviyesi esas alınarak ölçülmüştür. Alınan numunelerin kimyasal analizleri yapılmıştır. Gözlem kuyularındaki taban suyu seviyelerinin aylık alçalma ve yükselmelerinden faydalanılarak taban suyu seviye hidrografları çizilmiş, taban suyu seviyeleri ile elektriksel iletkenlikleri arasındaki ilişkileri incelenmiştir. II Araştırma sonunda, yüksek derecede tuzlu olan yeraltı suyunun sulamaya uygun olmadığı görülmüş, iyi kalitede bir su olan îvriz Barajı suyu ile yeraltı su yunun belirli oranlarda karıştırılacak sulamada kullanılabilirliği araştırılmıştır.ANAHTAR KELİMELER: Gözlem kuyusu, taban suyu seviyesi, hidrograf, toprak tuzluluğu, taban suyu, yeraltı suyu.
Özet (Çeviri)
Since the amaunt of water taken from İvriz dam reservoir is not enough for the irrigation of Ereğli-îvriz right side irrigation network area it is considered that to contribute the irrigation by using the groundwater. There fore the gra- undwater quality has been investigated and decided that it is usable. To determine the quality of groundwater 4 observation wellsopen by D.S.I and 12 irrigation wells open by people have been chose. From these wells, water samples, were taken at each month from January 1991 to June, 1991, in ad dition base water levels of observasion wells were measured by taking gro undwater level as a reference point. Chemical analysis of that water samles have been done.IV Base water level hydrographs have been obtained by using monthly fall and rise of water levels of observation wells. The relationship between the base water level and its electrical conduetivites has been investigated. At the end of research, it is observed that the groundwater contains high amount of salt so that it is not suitable for the irrigation. But, tahat groundwater can be mixed with good quality îvriz dam reseruoir water at certain ratios to use in irrigation.KEY WORDS: Observation well, basewater level, hydrograf, salty of soil, ba- sewater, groundwater.