Beş farklı yöntemle hazırlanan zirkonyum altyapılı kuronların marjinal uyum ve kırılma dirençlerinin in vitro olarak değerlendirilmesi
In vitro evaluation of marginal adaptation and fracture strength of zirconia-based crowns prepared in five different ways
  1. Tez No: 248511
  2. Yazar: BAYKAL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN YANIKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada 5 farklı yöntemle hazırlanan zirkonyum altyapılı porselen kuronların marjinal uyum ve kırılma dirençleri in vitro olarak değerlendirilmiştir.Molar dişi temsilen, 3o aksiyel eğim ve 1 mm shoulder basamakla CNC torna tezgahında 30 adet paslanmaz çelik güdük hazırlandı. Güdükler her grupta 6 adet olacak şekilde 5 gruba ayrıldı. Her grup için farklı yöntemle hazırlanan zirkonyum altyapılar ve üretici firmanın tavsiye ettiği üstyapı porseleni tercih edilerek kuronlar tamamlandı. 1. Grup slip-casting yöntemi ile hazırlanan In-Ceram Zirconia, 2. Grup elektrodepositing yöntemi ile hazırlanan Wol-Ceram, 3. Grup manuel dizayn ve manuel kopya üretim ile hazırlanan ZirkonZahn, 4. Grup manuel dizayn ve dijital üretim ile hazırlanan Cercon ve 5. Grup dijital dizayn ve dijital üretim ile hazırlanan Everest örneklerden oluşturuldu.Kuronlar simante edilmeden önce ve simantasyon sonrası, optik mikroskop ile marjinal uyum açısından değerlendirildi. Verilerin değerlendirilmesinde Student t testi uygulandı. Marjinal uyum açısından her iki ölçümde de en düşük değeri Everest grubuna ait örnekler verdi. Bunu, her iki ölçümde, sırası ile Cercon, Wol-Ceram, ZirkonZahn ve In-ceram Zirconia gruplarına ait örnekler takip etti.Simantasyon sonrası 5 oC - 55 oC de 500 defa termal siklus uygulanan kuronların kırılma dirençleri, 0.5 mm/dakika başlık hızına ayarlı universal test cihazında ölçüldü. Veriler tek yönlü varyans analizi (ANOVA) ile değerlendirildi. Bu testte en yüksek kırılma direnci değerini Everest grubuna ait örnekler verdi. Bunu sırası ile Cercon, ZirkonZahn, Wol-Ceram ve In-Ceram Zirconia grubuna ait örnekler takip etti.Tüm gruplardan marjinal uyum ve kırılma dirençleri bakımından kabul görmüş klinik kullanıma uygun değerler elde edildi.
Özet (Çeviri)
30 stainless steel dies representing a molar crown- tappered 3o axially and with a 1 mm shoulder finish line were formed with CNC. 5 groups containig 6 dies each were formed. For each group different methods were used to obtain zirconia substructures which were later finished with a veneering porcelain suggested by the related manufacturer. Groups were as follows: group 1. In-Ceram Zirconia prepared by slip-casting, group 2. Wol-Ceram prepared by electro-depositing, group 3. ZirkonZahn prepared by manual design and manufacturing, group 4. Cercon prepared by manuel design and digital manufacturing, group5. Everest prepared by digital design and digital manufacturing.All the crowns were evaluated for marginal adaptation before and after cementation by using a stereo microscope. Data were statistically evaluated by Student t test. Everest group showed the lowest values in both measurements. This was followed by, Cercon, Wol-Ceram, Zirkonzahn, In-Ceram Zirconia groups in both measurements.Fracture strengths of crowns were measured by an universal testing machine at a cross-head speed of 5mm/minute after thermo-cycling at 5 oC -55 oC, 500 times. One way ANOVA test were used to evalaute the data. The highest value was obtained from Everest group. This was followed by Cercon, ZirkonZahn, Wol-Ceram and In-Ceram Zirconia groups.All of the groups showed clinically accepted values in marginal adaptation and fracture strength tests.