Zirkonya ve poli-eter-keton-keton(pekk) alt yapılı farklı seramik sistemlerinin kırılma dayanımlarının karşılaştırılması
Compari̇son of the fracture resi̇stance of all cerami̇c crowns wi̇th zi̇rconi̇a and poly-ether-kethone-kethone(pekk) framework
  1. Tez No: 567322
  2. Yazar: ÖZGE SEÇKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CEYDA AKIN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı CAD/CAM ile tasarlanmış hem monolitik hem de iki tabakalı farklı malzemeler kullanılarak hazırlanan restorasyonların kırılma dayanımlarının karşılaştırılmasıdır.Gereç ve Yöntemler: Çekilmiş ve prepare edilmiş bir premolar dişten altmış adet Cr-Co metal die çoğaltıldı ve farklı CAD/CAM materyalleri ile restore edildi.Örnekler, kullanılan CAD / CAM malzeme türüne göre beş gruba (n = 12) ayrılmıştır: Grup S, monolitik zirkonya ile güçlendirilmiş lityum silikat; Grup ZI, iki tabakalı zirkonya alt yapılı lityum disilicate; Grup ZE, iki tabakalı zirkonya alt yapılı resin-infiltre hibrid seramik; Grup PI, iki tabakalı poli-eter-keton-keton (PEKK) alt yapılı lityum disilicate; ve Grup PE iki tabakalı PEKK alt yapılı resin-infiltre hibrid seramik. Tüm örnekler selt-etch resin siman ile (Multilink N), Cr-Co metal die lara simante edildi. Örnekler çiğneme simülatörü ile yaşlandırıldı ve daha sonra kırılma testi yapıldı. Verilerin istatistiksel analizi, kırılma değerleri açısından Kruskall-Wallis ve Mann-Whitney U testleri (=0,05) ile yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Objectives: The aim of this study was to compare the fracture strengths of restorations made with different materials and designed as either monolithic or bilayered using computer aided design/computer aided manufacturing (CAD/CAM) systems Material and methods: Sixty Cr-Co based metal dies were duplicated from an extracted and prepared premolar and then restored with different CAD/CAM materials. Specimens were divided into five groups (n=12) according to the type of CAD/CAM material used: Group S, monolithic zirconia-reinforced lithium silicate; Group ZI, bilayered zirconia substructure with lithium disilicate; Group ZE, bilayered zirconia substructure with resin-infiltre hybrid ceramic; Group PI, bilayered poly-ether-kethone-kethone (PEKK) substructure with lithium disilicate; and Group PE, bilayered poly-ether-kethone-kethone substructure with resin-infiltered hybrid ceramic. All specimens were cemented on Cr-Co metal dies with a self-etch resin cement (Multilink N). The specimens were subjected to cyclic mechanical loading, and fracture testing was performed. The statictical analyses of the data were made with Kruskall-Wallis and Mann-Whitney U tests (=0,05), in terms of fracture resistance values.