KOAH tanısı almış mukozitli hastalarda aloe vera solüsyonu ile yapılan ağız bakımının mukozit iyileşmesi üzerine etkisi
In mucositic patients diagnosed with COPD, the impact of oral care carried out by means of aloe vera solution on mucositis recovery
  1. Tez No: 248516
  2. Yazar: SEVAL AĞAÇDİKEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAĞFİRET KARA KAŞIKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Bu araştırma KOAH tanısı almış mukozitli hastalarda ?aloe vera? solüsyonu ile yapılan düzenli ağız bakımının mukozit iyileşmesi üzerine etkisinin belirlenmesi amacıyla deneysel olarak yapılmıştır.Araştırmanın verileri Mart-Temmuz 2009 tarihleri arasında toplanmış; 30'u deney, 30'u kontrol grubu olmak üzere toplam 60 hasta ile çalışılmıştır. Veri toplamada ?Hasta Tanıtım Formu?, ?Araştırmacı Mukozit İndeksi? ve ?Hasta Yakınma İndeksi? kullanılmıştır.Çalışma grubu hastalarına % 0.5'lik ?aloe vera? solüsyonu ile 15 gün boyunca günde 3 defa (3x1) düzenli ağız bakımı yapılmıştır. Kontrol grubu hastalarına ise klinikteki rutin uygulamalar dışında uygulama yapılmamıştır. Araştırmacı tarafından her iki grup hastaların oral değişimleri inspeksiyon yöntemiyle muayene edilmiş, oral mukozit puanları ?Araştırmacı Mukozit İndeksi? (AMİ)'ne 1. ve 15. günde kaydedilmiştir. Aynı zamanda çalışma ve kontrol grubu hastalarından ?Hasta Yakınma İndeksi? (HYİ)'ne yakınmalarını günlük olarak kaydetmeleri istenmiştir. Verilerin değerlendirilmesinde yüzdelik, ki-kare, ortalama, Wilcoxon ve Mann-Whitney U testi kullanılmıştır.Çalışma grubunun 1. ve 15.gün ?HYİ? ve ?AMİ? puanları arasında ileri düzeyde istatistiksel olarak anlamlı bir farklılığın olduğu belirlenmiştir (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study was carried out experimentally with the aim of determining impact of stregular oral care carried out by means of ?aloe vera? solution on mucositis recovery in the patients with mucositic diagnosed with chronic obstructive pulmonary disease.The data of the study werw collected between the dates March-June 2009. 60 patients, 30 of whom are in experimental and 30 of whom are in the control group, were included in the study. In collecting of data, Patient Introductory Form (PIF), Researcher Mucositis Index (PMI) and Patient Complication Index (PCI) were used.For the study group patients, regular oral care by means of % 0.05 ?aloe vera? solution for 15 days three times a day was applied to the patients. For control groups patients, except for routine applications in the clinic, application wasn?t applieed to.Oral changes of both groups were examined by means of inspection method by researcher and oral mucositis scores were recorded on ?Resercher Mucositis Index? on 1st and 15th day . at the same tim, the patients in study and control groups were asked to record their complications on ?Patient Complication Index?. In the evaluation of the data percentage, awerage, Wilcoxon and Mann-Whitney U test were used.It was found out that the distinction between Researcher Mucositis Index (PMI) scores and Patient Complication Index (PCI) scores on 1st and 15th day of study group was statically more significant (p0.05).