KOAH tanısı almış hastalarda postural drenaj ve derin solunum-öksürük egzersizlerinin hemodinamik parametrelere etkisi
Effect of postural drainage and deep breathing-cough exercises on haemodynamic parameters in patients with COPD
- Tez No: 534151
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KIVAN ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Amaç: Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) olan hastalara uygulanan postural drenaj ve derin solunum-öksürük egzersizlerinin hemodinamik parametrelere etkisini incelemek amacıyla yapıldı. Gereç ve Yöntem: Araştırma, Kasım 2016-Nisan 2017 tarihleri arasında bir devlet hastanesinde yatan, KOAH tanısı almış 100 hasta ile yürütülen yarı deneysel bir çalışmadır. Verilerin toplanmasında Hasta Tanıtım Formu, Derin Solunum-Öksürük Egzersizleri ve Spirometre Kullanımı Uygulama Basamakları Formu, Veri Kayıt Formu kullanıldı. Hastalara 7 gün boyunca sabah ve akşam olmak üzere günde 2 kez postural drenaj ve derin solunum-öksürük egzersizleri yaptırıldı. Hastaların sabah-akşam egzersiz öncesi ve sonrası hemodinamik parametreleri ölçülüp kaydedildi. Solunum Fonksiyon Testi değerleri ise birinci gün egzersizlere başlamadan önce ve izlem bitimi olan 7. günün sonunda ölçüldü. Bulgular: Araştırmaya katılan hastaların yaş ortalaması 66,58±0,78olup, %74'ü erkektir. Hastaların %82'si evli, %65'i ilköğretim mezunudur.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the effect of postural drainage and deep breathing-cough exercises on hemodynamic parameters in patients with chronic obstructive pulmonary disease. Method: The study was a quasi-experimental study with 100 patients with COPD who were diagnosed with COPD in a state hospital between November 2016 and April 2017. Patient presentation form, Deep breathing-cough exercises and Spirometer use application steps form, data registration form were used in the data collection. Postural drainage and deep breathing-cough exercises were performed twice a day, morning and evening for 7 days. Hemodynamic parameters of patients before and after morning and evening exercise were measured and recorded. Respiratory Function Test values were assessed at the end of the first day before the exercises and at the end of the 7th day after the end of the follow-up. Results: The average age of the patients participating in the study was 66,58 ± 0,78 and 74% were male. 82% of the patients are married and 65% are primary school graduates.