KOAH tanısı almış hastalara uygulanan progresif gevşeme egzersizlerinin yorgunluk ve yaşam kalitesine etkisi
The effects of progressive relaxation exercises on the quality of life and fatique in copd patients
  1. Tez No: 584780
  2. Yazar: SAADET SAZA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KIVAN ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Çalışma, KOAH tanısı ile yatmakta olan hastalara uygulanan progresif gevşeme egzersizlerinin taburculuk sonrası yorgunluk ve yaşam kalitesine etkisini incelemek amacıyla planlandı. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma, KOAH tanısı ile yatan 60 hasta ile 15.06.2018-25.01.2019 tarihleri arasında yapılan ön test son test gruplu yarı deneysel bir araştırmadır. Hastalara hastaneye yattıklarında eğitim verilmeden önce ''Hasta Tanıtım Formu'', ''KOAH ve Astım Yorgunluk Ölçeği'' ve ''SF-36 Yaşam Kalitesi Ölçeği'' dolduruldu. Girişim grubuna taburcu olmadan bir gün önce progresif kas gevşeme egzersizleri CD'si eşliğinde eğitim verildi. Taburcu olduktan bir ay sonra aynı formlar tekrar uygulandı. Kontrol grubundaki hastalara herhangi bir eğitim verilmeden aynı formlar dolduruldu. Verilerin değerlendirilmesinde sayı yüzde dağılımı, bağımsız gruplarda t testi, Mann Whitney U testi, Wilcoxon Signed Ranks, Kruskal Wallis testi ve ölçekler arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için Spearman Korelasyon analizi kullanıldı. Bulgular: Girişim grubundaki hastaların %50'si 47-67 yaş arasında, %90'ı erkek, %83,3'ü evli, %76,7'si ilköğretim mezunudur. Kontrol grubundaki hastaların ise %53,3'ü 67-87 yaş arasında, %70'i erkek, %90'ı evli, %96,7'si ilköğretim mezunudur. Girişim grubundaki hastaların eğitim öncesi ve eğitim sonrası yorgunluk ölçeği puan ortalamaları sırasıyla 77,8610,16 ve 43,099,98; kontrol grubundaki hastaların ise 75,0713,23 ve 78,2514,20 idi. Girişim grubundaki hastaların eğitim öncesi ve eğitim sonrası Yaşam Kalitesi Ölçeği puan ortalaması sırasıyla 26,989,82 ve 78,2211,47; kontrol grubundaki hastaların ise 32,6312,78 ve 31,7313,22 idi. Girişim grubunda ön test son test Yorgunluk Ölçeği ile Yaşam Kalitesi Ölçeği puan ortalamaları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık saptanırken, kontrol grubunda anlamlı bir farklılık saptanmadı. Sonuçlar: Progresif gevşeme egzersizlerinin yorgunluk ve yaşam kalitesi üzerinde etkili olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Aim: The study was planned to investigate the effects of progressive relaxation exercises during hospitalization in COPD patients on posthospitalization quality of life and fatigue. Method: In our semi-experimental study, we included 60 hospitalized patients who were diagnosed by COPD between 15.06.2018-25.01.2019 and used pre and post tests. Before hospitalization we applied ''Patient Introduction Form'', ''COPD and Asthma Fatigue Scale'' and ''SF-36 Quality of Life Scale''forms to the patients. The intervention group was received training with progressive relaxation exercises CD one day before discharge. Same forms were applied one month after discharge. The same forms were filled in the control group without any training. We used percentage distribution, t test in independent groups, Mann Whitney U test, Wilcoxon Signed Ranks, Kruskal Wallis test. We used Spearman Correlation analysisto determine the relation between the scales. Results: 50% of the intervention groupwere between 47-67 years of age, 90% were male, 83.3% were married, 76.7% were not formally educated after primary school. 53.3% of the control group were between 67-87 years of age, 70% were male, 90% were married, 96.7% were not formally educated after primary school. Mean scores of intervention group on fatigue scale were as such before and after the informative material respectively;77.8610.16 ve 43.099.98; and control group were as such respectively; 75.0713.23 ve 78.2514.20. Mean scores of intervention group on Quality of Life scale were as such before and after the informative material respectively; 26.989.82 and 78.2211.47 and control group were as such respectively; 32.6312.78 and 31.7313.22. We determined statistically significant differences in the intervention group between the scores of Fatigue Scale and Quality of Life scale before and after the training (p0.05). Conclusion: Progressive relaxation exercises were found to be effective on fatigue and quality of life.