Kemoterapi hastalarına bakım veren aile bireylerinin gösterdiği tepkiler ile öfke ifade tarzlarının belirlenmesi
Determing reactions and anger expressions of family members giving care for receiving chemotherapy
- Tez No: 248532
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEHER ERGÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Araştırma, kemoterapi hastalarına bakım veren aile bireylerinin gösterdiği tepkiler ile öfke ifade tarzlarının belirlenmesi amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır.Araştırma, Atatürk Üniversitesi Süleyman Demirel Tıp Merkezi Yakutiye Araştırma Hastanesi Kemoterapi Kür Polikliniği'nde 22.10.2008-30.01.2009 tarihleri arasında 135 bakım veren ile yürütülmüştür.Veriler; bakım verenin bilgi formu, hasta tanıtım formu, aile bireyinize yardımcı olmaya gösterdiğiniz tepkiler ölçeği ile sürekli öfke ve öfke ifade tarz ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde; yüzdelik dağılım, ortalamalar, Kruskall Wallis, Independent-Samples t Test, One-Way ANOVA, Pearson korelasyon analizi ve Cronbach alfa analizi kullanılmıştırBakım verenlerin sürekli öfke, öfke dışa ve öfke içte puan ortalamasının yüksek, öfke kontrol puan ortalamasının düşük olduğu saptanmıştır. Aile bireyinize yardımcı olmaya gösterdikleri tepkiler puan ortalamaları ile öfke dışa ve öfke kontrol puan ortalamaları arasında negatif ilişki; sürekli öfke, öfke içte puan ortalamaları arasında ise pozitif ilişki olduğu bulunmuştur.Bakım verenlerin tanıtıcı özelliklerinden yaş, çalışma durumu, aylık gelir, çocuk sayısı, yaşanılan yerin aile bireyinize yardımcı olmaya gösterdikleri tepkiler ve sürekli öfke, öfke kontrol, öfke dışa, öfke içte puan ortalamaları ile istatistiksel olarak anlamlı ölçüde etkilediği bulunmuştur.Bakım verenlere, araştırma bulguları doğrultusunda önerilerde bulunmuştur
Özet (Çeviri)
This study was carried out descriptive and designs to examine determing reactions and anger expressions of family members giving care for receiving chemotherapy.The subjects were caregivers of 135 caregivers who recruited from the Cur Clinic of Chemotherapy of Atatürk University Research Hospital in 22.10.2008-30.01.2009.Data were collected by using descriptive features of the caregivers, features of the patients, your reactions to help family members scale, trait anger and anger expression scale. In the assessment of data, percentage dispersion, means, non-parametric Kruskall Wallis, parametric Independent-Samples t Test, One-Way ANOVA, Pearson correlation analysis and Cronbach Alpha analysis were used.It was found out; Consistent Anger, Anger-Out, Anger-In scores of those who caregivers are higher and Anger Management score is middle. It was found out that your reactions to help family members scale with Anger-Out and Anger management scores are negatively, Consistent Anger and Anger-In scores are positively related.It was found out; there was statistically effective significant scale scores identifying features of the caregivers of your reactions to help family members and Consistent Anger, Anger management, Anger-Out, Anger-In.The results of the research revealed that the caregivers educated with experienced of anger. So, while caring is given, too should be supported, and the care should be given to the caregivers in this direction.