Bakıcı tarafından, annesi tarafından ve kreşte bakılan 3-6 yaş çocukların yaşam kalitesi ve özbakım becerilerinin değerlendirilmesi
The evaluation of self-care skills and life qualies of 3-6 age children cared in day nursery or care giver of their mothers
  1. Tez No: 248543
  2. Yazar: DİLEK KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİNÇ POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Araştırma bakıcı tarafından, annesi tarafından ve kreşte bakılan 3-6 yaş çocukların yaşam kalitesi ve özbakım becerilerinin değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı-karşılaştırmalı olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini basit rastgele örnekleme yöntemi ile seçilen Yenişehir ve Yıldızkent Sağlık Ocağı bölgesinde bulunan ve 3-6 grubu yaş çocuğu olan anneler oluşturmuştur. Örnekleme, annesi tarafından bakılan 85, bakıcı tarafından bakılan 85 ve kreşte bakılan 85 olmak üzere toplam 255 çocuk alınmıştır.Araştırmanın verileri 05.11.2008 ? 19.02.2009 tarihleri arasında, soru formu, Yaşam Kalitesi Ölçeği ve Özbakım Becerileri Kontrol Listesi ile toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study was carried out as comparatively and descriptively with the aim of determining life quality and self-care agency of 3-6 age children cared in day nursery or care-giver and his/her mother. The context of the research consisted of the mothers inhabiting the region of Yıldızkent and Yenişehir Health House and chosen by means of the simple randomized sampling method and having 3-6 age group children. The sampling consisted of total 255 children, 85 of whom their mothers gave the care, and 85 of whom by care-giver, and 85 of them were given care in day nursery.The data of the study were collected by question form, life quality scale and control list of self-care skills.