Sedanter ve çeşitli branşlardaki sporcu adelösan ve yetişkinlerde reaksiyon zamanı, kuvvet ve esneklik arasındaki ilişkiler
Sedanter and various branch athlete between relation at 14-18 age and 18 age upper surface persons reaction time, power and elasticity
  1. Tez No: 248544
  2. Yazar: SEDİ AKARSU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP GÜRSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Reaksiyon zamanı, pençe-sırt-bacak kuvveti ve esneklik ile ilgili litaratürde bulunan çalışmaların ışığında yaptığımız bu çalışmada; bu parametreler ile ilgili sedanter grup ile sporcu grubun ergenlikten yetişkinliğe geçişte meydana gelen değişimde herhangi bir farklılığın var olup olmadığını saptamak amacı ile yola çıktık.Çalışmamıza katılan denekler, en az üç yıl kulüp bazında spor yapmış ve halen aktif olarak spor yapan, adelosan ve yetişkin sporcular ile aynı yaş guruplarındaki sedanter olan toplam 212 kişiden 157'si erkek, 55'i bayanken 119'u sporcu ve 93'ü sedanter idi.Gönüllü olarak testlere katılan tüm deneklere, sırası ile basit reaksiyon zaman testi (sağ el ve sol el olmak üzere), sağ pençe ve sol pençe, sırt ve bacak kuvveti testleri ile esneklik (otur-uzan) testi uygulandı.Sunulan çalışmada, bayan ve erkeklerde de sporcu denekler sedanter deneklerden reaksiyon zamanı, kuvvet ve esneklik parametrelerinde daha iyi bulundu ki bu beklenen bir bulguydu. Cinsiyet farklılığında ise kuvvet parametrelerinde erkekler daha iyi iken esneklikte bayanlar daha iyi bulundu. Reaksiyon zamanında ise sağ ve sol elde farklılıklar ortaya çıktı.Adelosan bireyler ile yetişkin bireyler arasında yaptığımız karşılaştırmada ise sporcu ve sedanterlerde farklı sonuçlara ulaştık. Her iki gurupta da pençe kuvvetleri yetişkinlerde daha fazla bulunurken, Sporcular bacak ve sırt kuvvetlerini korumuşlar, sedanterler de ise bu kuvvet parametrelerinde azalma meydana gelmiştir. Esneklik sporcularda erkeklerde korunmuş, bayanlarda az da olsa gelişmiş, erkek sedanterlerde kaybedilmiş, bayan sedanterlerde ise korunmuştur.Branşlar arasında ise; kuvvet ve esneklik parametrelerinde güreş, reaksiyon zamanında futbol ve hentbol branşları ön plana çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
In this work that we the light of works that present in literature about reaction time, grip-back-leg strength and elasticity; we departed with the aim of determining if there is any difference in the change of a sedentary group about these parameters and a group of athletes while transferring from adolescence to adulthood.In our work, from the total of 212 individuals of adolescent and adult athletes who did sports at least for three years in a base of a club and stil active and the sedentary at the same group of age while 157 were males, 55 were famales, 119 were athletes and 93 were sedentary.In order of easy reaction time test ( right hand and left hand), right grip and left grip, back and leg strength tests and elasticity (sit-lie) tests were performed to all the experimentals that join tests voluntarily.In offered work, both in male and famele, sportive experimentals were presented better than sedentary experimentals in reaction time, strenght and elasticity parameters and that was an expected finding. In gender variety while men is better on force parameter, ladies found better on elasticity. On reaction time the difference came out on right and left hand.We reached different results on sportives and sedentary in the comparison between adolescence persons and adult person. In two groups while the paw force of aduldts was found much more, sportives kept their legs and back forces, but on sedentary this force parameters shows reduction. Elasticity is kept on men, it is a bit developed on females, it was lost on male sedanters but kept on female sedanters.Between branchs; on the force and elasticity parameters wrestling, on reaction time football and handball are take over.