Soğuk haddelenmiş teknik aliminyum derin çekilmesinde tavlama süresi ve sıcaklığının şekillendirilme kabiliyetine etkileri
- Tez No: 24855
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REMZİ ÇETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 176
Özet
III ÖZET Bu çalınmada, soğuk haddelenmiş olarak Eti- bank Seydişehir Alüminyum Tesisleri'nden temin edilen ticari saflıktaki (min. %99.60 Al) ET1AL-6 teknik alüminyumun derin çekilmesinde, tav parametrelerinin şekillendirilebilirliğe etkileri araştırılmıştır. 1.5 mm kalınlıktaki levhalar 225 °C ile 400*C arasında 10 değişik tav sıcaklığında 0, 15, 30, 45, 60 dakika tav sürelerinde ısıl isleme tabi tutularak, malzemedeki mekanik özelliklerde ve malzeme parametrelerindeki değişiklikler incelenmiştir. Ayrıca, çeşitli tav sıcaklıklarında ısıl isleme tabi tutulan ET1AL-6 malzeme için şekillendirme limit diyagramları elde edilmiştir. Tavlama işlemleri neticesinde, malzemenin çekme ve akma mukavemetlerinde azalmalar görülmüş, bunun yanısıra Erichsen derinliği ve % uzama değerle rinde bir artı olduğu gözlenmiştir. Metalik malzemelerin şekil değiştirme yeteneğinin bir ölçüsü olan deformasyon sertleşmesi üssü (n) ise, 300*C nin üstündeki tav sıcaklıklarında tavlanan ETIAL-6 malzeme için 0.27 mertebesinde sabit kaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
İV ABSTRACT In this study, cold rolled aluminium ETIAL-6 (min 99.60 % Al) manufactured by Etibank Seydişehir Aluminium Factory was used. The effect of annealing parameters into formability in the deep drawing process were studied. The sheets of width of 1.5 mm were annealed at 10 different temperature points between 225°C - 400*C for 0, 15, 30, 45, 60 minutes. So, the changes in the mechanical properties and material parameters were also studied. Additionally, forming limit diagrams were obtained for the same material with the aim mentioned above. As a conclusion of annealing, it is seen that there is a reduction in the tensile and yield strength and there is an increase at % elonglation and Erichsen depth. It is known that the exponent (n) of strain hardening is the measurement of the formability in the metallic materials. The value of n was constant above 300 °C temperature for ETIAL-6.