Spontan intrakranial hipotansiyon sendromunun spinal MR bulguları
Spinal MRI findings in spontaneous intracranial hypotension syndrome
- Tez No: 248572
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M.SAİT ALBAYRAM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Spontan intrakranial hipotansiyon, ekstradural alana BOS kaçışının neden olduğu, düşük BOS basıncı ile karakterize bir sendromdur. Birçok nörolojik patoloji ile karıştırılabilen klinik bulgulara sahip olduğundan tanı koymada radyolojik bulgular önemli bir yer tutar. Kranial alana ait görüntüleme bulguları her hastada saptanamadığından spinal görüntüleme de tanıda önemli bir yere sahiptir. Çalışmamızda intrakranial hipotansiyon tanısı alan 32 hastanın spinal MR bulguları retrospektif olarak incelenmiştir. Spinal MR görüntülemelerde tonsiller ektopi, ekstrdural koleksiyon, dural kontrastlanma, epidural venöz dilatasyon, spinal dural kollaps, meningeal divertiküller, syringomyeli, nöral sinir kökleri seviyesindeki anormal görünümler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Spontaneous Intracranial Hypotension (SIH), caused by CSF leak into extradural space, is a syndrome which is characterized with low CSF pressure. SIH has a lot of clinical findings that can be confused with neurological pathologies. Therefore, radiological findings have an important place in diagnosing this syndrome. Also spinal MRI findings have an important role because of the cranial MRI findings is not present all cases. In this study we reviewed the spinal MRI findings of 32 intracranial hypotension patients. Spinal MR images were evaluated in terms of tonsillar ektopia, extradural collection, dural enhancement, engorgement of epidural veins, collapsed dural sac, meningeal diverticula, syringomyelia, abnormalities around nerve root sleeve.