Kronik idiopatik ürtiker hastalarında stresle başa çıkma tarzları ve stresli yaşam olaylarının incelenmesi
A study of coping ways with stress and stressful life events in chronic idiopathic urticaria patients
- Tez No: 248571
- Danışmanlar: PROF. DR. RUHİ YAVUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
AMAÇ: Kronik idiopatik ürtiker olgularında stresle başa çıkma tarzlarını, stresli yaşam olaylarını, düşünce bastırma eğilimini; bunların birbirleriyle ve sosyodemografik değişkenlerle ilişkilerini incelemek. METOD: Bu kesitsel çalışma İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dermatoloji AD Ürtiker polikliniğine başvuran 16-60 yaş arası 32 kronik idiopatik ürtiker hastasıyla yapılmıştır. Olgular 21 OSDT(-) ve 11 OSDT(+) olmak üzere iki gruba ayrılmış ve 32 sağlıklı kontrolle karşılaştırılmıştır. Olgulara sosyodemografik veri formu, SCID-I, Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği (SBTÖ), Stresli Yaşam Olaylarını Tarama Formu (SYOTF), Beyaz Ayı Supresyon Envanteri (BASE) uygulanmıştır. Sonuçların istatistiksel analizi SPSS ile yapılmıştır. BULGULAR: Ürtiker ve kontrol grupları arasında SBTÖ alt test puanları, BASE ve SYOTF toplam puanları ve SYOTF'den elde edilen stresli olay yaşama sayısı arasında anlamlı düzeyde farklılık saptanmadı. Aynı durum ürtiker grubu OSDT(+) ve OSDT(-) alt gruplarına ayrıldığında da geçerliydi. Kontrol ve ürtiker gruplarında çaresiz yaklaşım ve WBSI skorları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulundu. Ürtiker grubunda SYOTF toplam puanı ve toplam stresli olay sayısı ile WBSI skorları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulundu. SYOTF toplam puanı ile, OSDT(+) grupta boyun eğici yaklaşım puanı arasında; OSDT(-) grupta ise iyimser yaklaşım puanı arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Ürtikerli erkeklerin ürtikerli kadınlara göre kendine güvenli yaklaşım puanları anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Eğitim düzeyi kontrol ve ürtiker gruplarında skorlarda anlamlı ölçüde farklılığa yol açmamıştır. Kontrol grubunda ekonomik düzey ile boyun eğici yaklaşım puanları arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki görülürken, ürtiker grubunda ekonomik düzey ile çaresiz yaklaşım puanları arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki bulunmuştur. SONUÇ: Kronik idiopatik ürtiker ile yapılan pek çok çalışmada önerildiği gibi, psikosomatik temelleri destekleyen psikolojik faktörler dermatoloji ve psikiyatrinin bu tür hastaların tedavisinde işbirliği içinde olmasını gerektirmektedir.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: To study coping ways with stress, stressful life events, thought suppression and their correlations with each other and sociodemographic variables in chronic idiopathic urticaria cases. METHOD: Our cross sectional study is made with 32 chronic idiopathic urticaria patients (aged between 16-60) applying to urticaria policlinic of İ.Ü. Cerrahpaşa Medical Faculty Dermatology Department. Cases are grouped as 21 ASST(-) and 11 ASST(+) and compared with 32 healthy controls. A sociodemographic information form, SCID, Ways of Coping Questionnaire (WCQ), Stressful Life Experiences Screening Test (SLES), White Bear Suppression Inventory (WBSI) were applied to cases. Results were analysed with SPSS. RESULTS: There were no significant differences in WCQ subscale scores, WBSI and SLES scores and number of stressful life events (acquired from SLES) between control and urticaria groups. Dividing urticaria group into ASST(-) and ASST(+) also made no significant difference in results. A positive correlation is found between self-distrust way of coping and WBSI scores in both control and urticaria groups. There was a positive correlation between SLES, number of stressful life events and WBSI scores in urticaria group. SLES score was correlated positively with helpless coping in ASST(+) group, and with optimist way of coping in AAST(-) group. Male subjects in urticaria group had higher scores in self confident way of coping subscale than female subjects in the same group. Education level caused no significant differences in test scores neither in control nor in urticaria groups. Economical status was negatively correlated with helpless way of coping in control group, and with self-distrust way of coping in urticaria group. CONCLUSION: As implicated in many studies done with chronic idiopathic urticaria, psychologic factors supporting psychosomatic foundations require the collaboration of dermatology and psychiatry in treatment of such patients.