Yenidoğan bebeklerdeki grelin düzeylerinin intrauterin büyümeyle ilişkisi
Relationship between ghrelin levels and intrauterine gowth in newborn infants
  1. Tez No: 248573
  2. Yazar: ŞAHİN HAMİLÇIKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET VURAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Neonatoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Gestasyonel haftasına göre küçük (SGA) preterm bebekler uzun dönemde metabolik problemlere sahip olabilirler. Grelin iştah açıcı etkiye sahiptir. İnsanlarda grelin düzeyleri akut ve kronik enerji dengesini yansıtır. Grelinin 3. pozisyonundaki serinin oktanillenmesi, biyolojik olarak aktif hale gelmesi için gereklidir. Ancak, çok düşük doğum ağırlıklı bebeklerin erken postnatal periyotlarındaki aktif grelin düzeylerinin fetal büyümeleriyle olan ilişkisi net değildir.Biz bu çalışmada, doğum sonrası ilk beş gün içinde, doğum haftasına göre küçük (SGA) ve uygun (AGA) doğan pretermlerdeki aktif grelin düzeylerinin kilo, cinsiyet, gestasyonel yaş ile olan ilişkisini araştırdık.Plazma aktif grelin düzeysine 38 SGA ve 32 AGA olmak üzere 70 preterm bebekte bakıldı, kan örnekleri doğum sonrası ilk beş gün içerisinde alındı ve hormon düzeylerinin ölçümü ELISA ile yapıldı.Plazma aktif grelin konsantrasyonu SGA pretermlerde ( ort; 141,3 ± 25,6 pg/ml) AGA pretermlerden (117,5 ± 25,3 pg/dl) anlamlı olacak şekilde fazlaydı (p < 0,001).
Özet (Çeviri)
Small-for-gestational age preterm babies may have long-term metabolic problems. Ghrelin has orexigenic effects. Circulating ghrelin levels reflect acute and chronic energy balance in humans. Ghrelin contains an n-octanoyl modification of Ser3 that is essential for its biological function.